DANONE rozwija innowacje w środowisku pracy

Praca, która umożliwia harmonijne łączenie rozwoju zawodowego z odpoczynkiem, a nawet pasjami podróżniczymi – to wizja, jaką realizuje grupa spółek DANONE. Firma, jako jedna z pierwszych w Polsce, wprowadziła rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność na świecie. Workation to połączenie pracy i wyjazdu wypoczynkowego, które daje pracownikom DANONE możliwość pracy z niemal dowolnego miejsca w Europie aż przez miesiąc. Rozwiązanie jest niezależne od, wprowadzonego na stałe, modelu pracy hybrydowej, a elastyczne formy pracy to część realizowanej w firmie strategii budowania środowiska, będącego najlepszym miejscem do pracy i rozwoju.

Czytaj więcej

Europejski Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski spotka się z branżą mleczarską w Białymstoku! To pierwsze takie spotkanie Komisarza z sektorem mleczarskim w Polsce.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej odbędzie się w dniach 7-8 września w Białymstoku. To pierwsza okazja, żeby przedstawiciele sektora mleczarskiego bezpośrednio wymienili się poglądami na temat unijnej perspektywy branży z Europejskim Komisarzem do spraw rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

Czytaj więcej

Nanotechnologia w produkcji żywności

Świadomość konsumentów w związku z decyzjami zakupowymi jest coraz większa. Decydują się oni na produkty wysokiej jakości, trwałe, ale zarazem stronią od zbędnych polepszaczy smaku czy konserwantów. Przed producentami żywności stoi zatem spore wyzwanie, aby dostarczyć produkty spełniające oczekiwania kupujących. Czy nanotechnologia może im w tym pomóc?

Czytaj więcej

Powrót do szkoły z Auchan - ekologicznie i w dobrej cenie

Auchan Retail Polska z myślą o powrocie do szkoły, jak co roku w wakacje, organizuje akcje promocyjne i edukacyjne skierowane do uczniów oraz ich rodziców. Od 4 do 17 sierpnia br. w sklepach Auchan, w ramach akcji gospodarki o obiegu zamkniętym, będzie można wymienić stary plecak szkolny na nowy. Klienci, którzy przyniosą używany plecak szkolny lub tornister do Punktu Obsługi Klienta otrzymają bon na zakup nowego ze zniżką 25%. Stare plecaki w dobrym stanie będą wykorzystane ponownie, natomiast nienadające się do użytku zostaną poddane recyklingowi.

Czytaj więcej

Pracownicy upadłego pracodawcy pierwszymi wierzycielami w kolejce. Ale muszą być czujni

Przepisy nie chronią pracownika przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, gdy jego pracodawca ogłasza upadłość. Dotyczy to też m.in. osób przebywających na urlopach wypoczynkowych. Syndyk ma prawo nie tylko ich zwolnić, ale również skrócić im okres wypowiedzenia i wypłacić za to stosowne odszkodowanie. W przypadku zwolnienia grupowego zatrudnionym przysługuje ponadto odprawa pieniężna. Wszystkie roszczenia pracownicze, a zwłaszcza zaległe wynagrodzenia, są uprzywilejowane, a więc podlegają spłacie przed innymi wierzytelnościami. Jednak mogą wystąpić pewne komplikacje. Jeżeli dokumentacja upadłego pracodawcy nie była prowadzona właściwie, to należność może być trudna do ustalenia. Mogą też nastąpić znaczne opóźnienia w uregulowaniu zobowiązań.

Czytaj więcej

Nowe technologie a sektor finansowy. Wyzwanie dla tradycyjnych modeli biznesu

Działające na rynku firmy FinTech stanowią szczególną kategorię finansowych instytucji pozabankowych. Ich wiodącą cechą jest wykorzystanie nowoczesnych i zaawansowanych technologii komputerowych oraz sieciowych do projektowania usług i dodawania nowych ogniw w łańcuchu wartości. Bez Internetu oraz transformacji cyfrowej, a także nowych doświadczeń, nawyków i zaufania ze strony konsumentów, świadczenie tych usług nie byłoby możliwe.

Czytaj więcej

Polacy wciąż nie bardzo chcą zakładać własne firmy. Niby w danych coś drgnęło, ale dalej będzie tylko gorzej

W I półroczu br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 3,2% więcej wniosków dot. otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej niż rok wcześniej. Obecnie średnia miesięczna jest bliska 26 tys. Poprzednio wynosiła 25,2 tys. Tylko w styczniu br. zamknięto więcej firm niż założono. W kolejnych miesiącach było już odwrotnie. W tym samym czasie liczba wniosków o wznowienie działalności wzrosła o 5,4% rdr. Od stycznia do czerwca tego roku średnia miesięczna była na poziomie 13,8 tys. A rok wcześniej sięgała niewiele ponad 13 tys. Eksperci komentujący dane podkreślają, że niewielkie wzrosty wynikają po części z poprawy sytuacji pandemicznej, ale także częściowo są przejawem optymalizacji podatkowych. Jednak nie przewidują tego typu sytuacji w kolejnych miesiącach. I jak twierdzą, w II półroczu 2022 r. będzie dużo gorzej, niż jest teraz.

Czytaj więcej

Frankowicze wyhamowali z pozwami. Widać pierwsze spadki w statystykach sądowych

Według danych z sądów okręgowych, w I połowie br. wpłynęło do nich ok. 29,5 tys. spraw frankowych. To spadek o ponad 1% rdr. Eksperci zwracają uwagę na coraz trudniejszą sytuację finansową frankowiczów, w tym wysokość rat kredytowych. Z zebranego materiału wynika, że ostatnio blisko połowa pozwów trafiła do stolicy. Na kolejnych miejscach widać Gdańsk i Poznań, a na końcu listy znajdują się Zamość, Łomża i Krosno. Natomiast największy wzrost rdr. odnotowano w Suwałkach – o ponad 104%. Najmocniejszy spadek miał miejsce w Opolu – o przeszło 82%.

Czytaj więcej

Manufaktura Dobrej Energii - wielowymiarowa strategia rozwoju według lidera branży

Społeczna odpowiedzialność biznesu, zrównoważony rozwój, inicjatywy w trosce o środowisko – to wartości, które od kilku lat wiodą prym w misjach i strategiach wielu firm i przedsiębiorstw. Czy centrum handlowo-usługowe, które bywa kojarzone z nadmiernym konsumpcjonizmem, może efektywnie zachęcać Polaków do bycia eko, inspirować ich i być źródłem dobrej energii? Manufaktura od lat mówi, że tak. Choć działania w obszarze ESG prowadzi już od dawna, to właśnie teraz zdecydowała się zebrać je w spójną koncepcję i pokazać, jak na terenie zrewitalizowanego, pofabrycznego kompleksu realizuje w tym zakresie wielowymiarową strategię swojego rozwoju.

Czytaj więcej

Pomoc przy spłacie kredytów. Na co mogą liczyć rolnicy

05.08.2022

W nawiązaniu do pisma Krajowej Rady Izb Rolniczych resort rolnictwa poinformował, że w obowiązujących przepisach są przewidziane rozwiązania mające na celu udzielenie pomocy kredytobiorcy w przypadku problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań wynikających np. z ograniczeń na rynkach rolnych.

Czytaj więcej

Wzrost inflacji dołuje Polaków

05.08.2022

Inflacja rośnie a wraz z nią aż 44% badanych Polaków skarży się na pogorszenie zdrowia psychicznego. Inflacja będzie najbardziej odczuwalna, ponieważ ostatecznie dotknie wszystkich dorosłych Polaków, bez wyjątku - zapewnia Michał Pajdak, współautor badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl.

Czytaj więcej

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu może się przyczynić do wzrostu zainteresowania kompostowaniem. Zachętą będą obniżki opłat za odbiór odpadów

05.08.2022

Udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów komunalnych wzrósł w Polsce w ostatnim roku do ponad 13% Założenia Europejskiego Zielonego Ładu, zmierzające do ograniczenia zużycia nawozów i pestycydów, mogą wkrótce zwiększyć zainteresowanie kompostowaniem. Rośliny uprawiane w ziemi zasilanej kompostem są lepiej odżywione i odporniejsze na choroby, szkodniki czy zmiany temperatur. Tworzenie z odpadów kuchennych kompostu jest też dobrym sposobem na ograniczenie marnowania żywności. Zachęty ekonomiczne, takie jak obniżki opłat za odbiór śmieci, mogą być argumentem dla osób inwestujących w kompostowniki.

Czytaj więcej

Ograniczenia dostaw prądu i gazu to tragedia dla mleczarń i producentów mleka

04.08.2022

7 lipca br. w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. w Warszawie odbyło się drugie już szkolenie nt. "Aktualna sytuacja na rynku mleka. Rola rad nadzorczych w funkcjonowaniu spółdzielni". Szkolenie finansowane było z Funduszu Promocji Mleka. W obu spotkaniach uczestniczyło ponad 100 osób, w tym prezesi i wiceprezesi zarządów spółdzielni mleczarskich, przewodniczący i ich zastępcy rad nadzorczych oraz dotychczasowi i nowi ich członkowie.

Czytaj więcej

Weź udział w konkursie

04.08.2022

Wymyśliłeś, opracowałeś i wdrożyłeś własne, innowacyjne rozwiązanie w gospodarstwie rolnym? Jesteś właścicielem, współwłaścicielem lub domownikiem gospodarstwa rolnego oraz masz ukończone 18 lat ? Jeśli tak, to weź udział w konkursie „Moje własne innowacje II edycja” i wygraj nawet 9 000 zł! Na zgłoszenia czekamy do dnia 15 października 2022 r.

Czytaj więcej

Program do obsługi BDO - do czego służy? Odpowiadamy

04.08.2022

Wprowadzenie elektronicznego rejestru BDO wiąże się z konkretnymi obowiązkami, którym muszą sprostać podmioty gospodarujące odpadami. Zarządzanie procesem życia odpadów oraz udostępnianie niezbędnych informacji może być bardzo proste. W tym celu warto sięgnąć po program do obsługi BDO.

Czytaj więcej

Rolnictwo coraz częściej wykorzystuje dane satelitarne. Ułatwiają planowanie upraw i szacowanie strat

04.08.2022

Łatwiejszy dostęp do zdjęć satelitarnych skłania twórców aplikacji do projektowania rozwiązań dla rolnictwa. Platformy analizujące dane pozyskane przez satelity ułatwiają rolnikom planowanie upraw, wskazywanie obszarów potrzebujących zwiększonego nawożenia, a nawet oszacowanie strat poniesionych wskutek klęsk żywiołowych. Dane satelitarne stanowią jedną z podstaw funkcjonowania i rozwoju rolnictwa precyzyjnego, którego rynek do końca dekady zwiększy swoją wartość ponad dwuipółkrotnie.

Czytaj więcej

Gospodarstwa opiekuńcze - trwają prace wdrożeniowe

03.08.2022

W siedzibie MRiRW odbyła się dziś z udziałem sekretarz stanu Anny Gembickiej konferencja prasowa podsumowująca wyniki dotychczasowych prac nad wdrażaniem na polski grunt modelu usługi opiekuńczej realizowanej w wiejskim gospodarstwie domowym – gospodarstwie opiekuńczym.

Czytaj więcej

Ograniczenia dostaw prądu dla mleczarni? Hodowcy apelują o pomoc

02.08.2022

Podlaska Izba Rolnicza zaapelowała do ministra rolnictwa o podjęcie natychmiastowych działań, które zatrzymałyby planowane ograniczenia dostaw energii elektrycznej dla zakładów i spółdzielni mleczarskich. Jak podkreśla PIR, zapowiedziane ograniczenia spowodują, że zakłady odbierające od rolników mleko będą zmuszone do wybiórczego jego odbioru.

Czytaj więcej

Rząd chce się rozprawić z fałszywymi SMS-ami i połączeniami służącymi wyłudzeniom. Operatorów czekają nowe obowiązki

02.08.2022

Usługi telekomunikacyjne są coraz częściej i w coraz bardziej wyszukany sposób wykorzystywane przez cyberprzestępców do oszustw i wyłudzeń. Dotychczasowe przepisy w niewystarczający sposób regulują tę kwestię, dlatego w KPRM przygotowano projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, który jest w tej chwili na etapie opiniowania. Przewiduje on m.in. wprowadzenie wzorca wiadomości SMS o charakterze smishingowym i stworzenie listy domen internetowych, które służą wyłącznie do wyłudzeń danych i środków finansowych. Na dostawców poczty elektronicznej i firmy telekomunikacyjne zostaną też nałożone nowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa, za których niedopełnienie grozić będą kary.

Czytaj więcej

Indeks cen produktów mlecznych FAO

01.08.2022

W czerwcu wskaźnik cen żywności FAO wynosił średnio 154,2 punktu, co oznacza spadek o 2,3% (3,7 punktu) od maja. Był to trzeci z rzędu spadek, choć jest on nadal o 23,1% wyższy od jego wartości z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Czytaj więcej

Szczęśliwe zwierzę, to korzyść dla rolnika i konsumenta

– Bez zapewnienia odpowiedniego dobrostanu, czyli warunków bytowania zwierząt, nie da się osiągnąć wysokiej produkcyjności. Nie ma takiej możliwości – mówi Witold Chabuz, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Można stosować najlepsze technologie, ale jeśli nie zapewni się odpowiedniego poziomu dobrostanu, produkcja nie będzie opłacalna. Zwierzęta powinny mieć możliwość zachowania naturalnego behawioru, w przypadku bydła mlecznego dąży się do takich systemów produkcji, w których krowa będzie miała pełną swobodę w wykonywaniu czynności, tj. odpoczynku, pobierania paszy czy wreszcie dojenia.

Czytaj więcej

Eksperckie analizy sektora mleczarskiego podczas 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że podaż mleka w Unii Europejskiej w maju 2022 r. była niższa r/r o -1,6%. Dostawy mleka zmniejszyły się -213 tys. ton r/r. W okresie styczeń-maj 2022 r. skup mleka w relacji rocznej obniżył się o -0,8%. W maju 2022 r. skup mleka wzrósł jedynie w Austrii, Belgii i Czechach. Natomiast w przypadku Polski nie odnotowano wzrostu. W Niemczech skup mleka obniżył się o -1,8%, we Francji -1,9%, Hiszpanii -1,3%, Niderlandach -0,8%, Irlandii -2,4%, Włoszech -2%.

Czytaj więcej

Policja ujawnia coraz więcej kradzieży w sklepach. Eksperci nie mają złudzeń, będzie jeszcze gorzej

W I połowie br. liczba przestępstw kradzieży w sklepach wzrosła aż o blisko 28% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Najwięcej z nich odnotowano na terenie działania KWP we Wrocławiu, a najmniej – KWP w Opolu. Natomiast liczba wykroczeń związanych z kradzieżą sklepową podskoczyła o ok. 13% w relacji rocznej. W tym przypadku zestawienie otwierają Katowice, a zamyka je również Opole. Według ekspertów, sklepy zabezpieczają coraz więcej towarów. Nie brakuje też opinii, że problem kradzieży będzie narastał ze względu na drożyznę. I że raczej szybko się nie skończy.

Czytaj więcej

Polacy segregują szkło. Po co kosztowna kaucja w Polsce?

Kaucje na jednorazowe butelki szklane zniszczą polski handel. Tak uważa Polska Izba Handlu. Już teraz ok. 90% Polaków dokonuje recyklingu opakowań szklanych. Eksperci przekonują, że włączenie butelek szklanych jednorazowego użytku do systemu kaucyjnego znięci Polaków do recyklingu i rykoszetem uderzy w handel detaliczny.

Czytaj więcej

Rośnie liczba likwidowanych jednoosobowych firm. Wzrost rok do roku wynosi blisko 26%

W I połowie br. do rejestru CEIDG wpłynęło o blisko 26% więcej wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. Ostatnio było ich średnio ok. 17,4 tys. miesięcznie, a wcześniej – o 3,5 tys. mniej. Ponadto liczba wniosków o zawieszenie działalności wzrosła rdr. o przeszło 39%. Zdaniem ekspertów, na te zjawiska wpływają różne czynniki, w tym Polski Ład. Nie brakuje też prognoz, że w drugiej połowie br. będzie jeszcze więcej zamykanych biznesów.

Czytaj więcej

Polacy nie ulegli cukrowej panice. Tylko blisko 13% kupiło produkt na zapas

O brakach cukru w sklepach słyszało ostatnio 89,9% Polaków. Ale tylko 36,2% z nich fizycznie zetknęło się z tym problemem w placówkach. Większość wiedziała o sprawie z Internetu. Mocny przekaz płynął też z telewizji, a także od rodziny, znajomych i sąsiadów. Informacja najrzadziej docierała z radia i prasy drukowanej. Mimo tego aż 86,5% rodaków zachowało spokój i nie kupiło cukru w nadmiarze. Komentująca te dane branża zapewnia, że krajowa produkcja znacznie przewyższa konsumpcję. I dodaje, że chwilowe braki w sklepach raczej były realizowane pod wpływem wcześniejszych medialnych informacji o podwyżkach cen. Do tego eksperci rynkowi wyjaśniają, że zwiększony zakup był prowadzony przez małe i średnie firmy produkcyjne, ponieważ ceny w hurcie przez pewien czas były większe niż w detalu. Prawdopodobnie te wszystkie czynniki doprowadziły do ww. sytuacji, ale sami konsumenci nie ulegli aż tak dużej panice.

Czytaj więcej

Wakacje 2022: Majorka w ramach "L4" od psychiatry. Czy będą wzmożone kontrole zwolnień?

Polacy słyną ze słabości do pobierania „L4” w okresie wakacyjnym, których powodem niekoniecznie są choroby. W 2021 roku w miesiącach wakacyjnych, kontrolerzy Conperio przeprowadzili łącznie 6322 kontroli terenowych pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Nieobecność pracownika pod adresem wskazanym na druku zwolnienia, błędnie podany adres lub naruszenie postanowień „L4”, stwierdzono aż w 41% przypadkach.

Czytaj więcej

Orlen rozpoczął wojnę o klienta i wygrał pierwszą bitwę. Ale rywalizacja między stacjami będzie coraz ostrzejsza

Promocja, obejmująca trzy bony na tankowanie o 30 gr taniej na litrze, uchroniła Orlen przed istotnymi stratami, wywołanymi wzrostem cen paliwa. Na początku wakacji ruch na stacjach koncernu zmniejszył się tylko o 0,21%. Unikalnych klientów ubyło o 0,23%. A cała konkurencja odnotowała spadki odpowiednio o 6,97% i 7,02%. Tak wynika z obserwacji zachowań 347,5 tys. konsumentów, którzy łącznie odwiedzili ponad 4,5 tys. placówek należących do 11 sieci. Eksperci nie mają wątpliwości co do tego, że branża nie zdoła powstrzymać części Polaków przed rezygnacją z jej usług. Jednocześnie dodają, że czerwcowy rabat paliwowego giganta rozbudził ostrą rywalizację między stacjami, która będzie eskalować.

Czytaj więcej

Nowa rzeczywistość korporacyjnych parkingów

Od wybuchu pandemii kultura pracy w korporacjach przeszła radykalną zmianę. Wystarczy wspomnieć o nowych modelach wykonywania obowiązków zawodowych, wzroście bezrobocia czy pustych pomieszczeniach biurowych. Efekty zmian wywołanych przez COVID-19 odbiły się nie tylko na samych pracownikach oraz kadrze kierowniczej, ale również na sposobie funkcjonowania firmowych parkingów, których efektywne wykorzystanie w nowej rzeczywistości stało się wyzwaniem z perspektywy zarządców obiektów.

Czytaj więcej

Świat nauki sprawdził, jak osiągnąć lepsze wyniki w sporcie – poznaj najnowsze wyniki badań

Lato to doskonała okazja do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, tym bardziej, że w naszym klimacie niektóre aktywności są ściśle przypisane do tej pory roku. Warto wykorzystać ładną pogodę, by zadbać o swoją kondycję, jak również poprawić wyniki w ulubionej dyscyplinie. Jak się do tego zabrać? Pomoże nam w tym nie tylko regularny trening, ale też odpowiednia dieta, której cennym składnikiem są soki. Badania naukowe pokazują bowiem, że picie soków zwiększa wydolność organizmu, a dodatkowo przyśpiesza regenerację powysiłkową.

Czytaj więcej

Dobrostan krów mlecznych w KPS - opcje, praktyki, punkty, wymagania

30.07.2022

Dobrostan krów mlecznych w KPS dla WPR na lata 2023-2027 przewiduje płatność za wypas oraz zwiększoną powierzchnię bytową. Dodatkowo premiowane będzie zastosowanie ściółki, wybiegu i późniejszego odsadzenia cieląt. Wysokość płatności do krów mlecznych w ramach KPS będzie wynikała z wprowadzonego systemu punktowego.

Czytaj więcej

Dziś rusza możliwość składania wniosków o wakacje kredytowe. Prawdopodobnie skorzysta z niej 70-80% kredytobiorców

29.07.2022

Od 29 lipca klienci banków, którzy posiadają kredyt hipoteczny na własne cele mieszkaniowe zaciągnięty w złotówkach, mogą już składać wnioski o rządowe wakacje kredytowe. Spłatę części kapitałowo-odsetkowej będzie można zawiesić na maksymalnie osiem miesięcy w tym oraz przyszłym roku. Eksperci oceniają, że z tej możliwości skorzysta prawdopodobnie większość uprawnionych. – Dziś jedyną niewiadomą jest zachowanie banków wobec klientów, którzy zdecydują się wziąć wakacje i zawnioskować o kolejny kredyt. Mamy nadzieję, że tym razem banki nie będą ich „karać” – mówi Michał Czekaj, ekspert finansowy Notus Finanse.

Czytaj więcej