TECHMILK 2023

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 15–17 lutego 2023 r. odbędzie się XXIV Seminarium „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka”.

Czytaj więcej

DANONE powołuje ekspercki think tank, który ma przekonać Polaków do zrównoważonego żywienia

W 30-lecie działalności w Polsce, DANONE zapowiedział powstanie innowacyjnej platformy łączącej unikatową ekspertyzę naukową w zakresie zrównoważonego żywienia, czyli odpowiedniej i przyjaznej planecie diety. Ma to być kolejny krok spółek DANONE na rzecz poprawy żywienia milionów Polaków i przeciwdziałania skutkom kryzysu klimatycznego. Tylko w ostatnich 20 latach, DANONE przeznaczył na działania społeczne przeszło 111 mln złotych i zapowiada dalsze plany w tym obszarze.

Czytaj więcej

Pierwszy taki podręcznik. Eksperci wyjaśniają jak działa OZE

Fundacja FAPA Polska Izba Bankowości Spółdzielczej wydała specjalną publikację pt. „Podręcznik OZE. Ekonomia, technika, prawo, samorząd, społeczeństwo”, która stanowi kompendium wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Autorzy publikacji wyjaśniają mechanizmy funkcjonujące w obszarze OZE z uwzględnieniem problematyki prawnej, ekonomicznej, technologicznej oraz środowiskowej. Głównym celem podręcznika jest zachęcenie lokalnych społeczności do inwestycji w OZE.

Czytaj więcej

Kaufland zachęca klientów do pomocy potrzebującym - świąteczne zbiórki żywności w sklepach sieci

W Polsce 1,6 mln osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa, co oznacza, że na miesięczne utrzymanie dysponują kwotą mniejszą niż 692 zł. Chcąc pomóc potrzebującym, Kaufland wspólnie z Federacją Polskich Banków Żywności oraz Caritas Polska po raz kolejny organizuje w swoich sklepach świąteczne zbiórki żywności. Produkty o długim terminie przydatności ofiarowane przez klientów trafią m.in. do wielodzietnych rodzin i osób bezrobotnych.

Czytaj więcej

Spółki niechętnie przechodzą na estoński CIT. Nie chcą się narazić na dodatkowe kontrole fiskusa

Według najnowszego badania, dziewięciu na dziesięciu managerów i właścicieli spółek zetknęło się z pojęciem tzw. estońskiego CIT-u. Największa znajomość tego tematu jest w gronie respondentów z miast liczących powyżej 200 tys. mieszkańców. Przeszło połowa ankietowanych deklaruje, że zna mechanizm działania ww. rozwiązania. Prawie 14% ankietowanych rozważa zmianę na wspomnianą formę opodatkowania. Do tego respondenci, którzy nie zamierzają przechodzić na tzw. estoński CIT, wskazali powody swojej decyzji. Przede wszystkim obawiają się tego, że takim ruchem naraziliby się na dodatkowe kontrole skarbówki. Ponadto boją się, że to jeszcze bardziej skomplikuje ich rozliczenia z fiskusem.

Czytaj więcej

Program Współdziałania ma wiele wad. Jeżeli ma być skuteczny, KAS musi poprawić niektóre parametry

W środowisku doradców podatkowych Program Współdziałania jest uznawany za potrzebny przedsiębiorcom i KAS. Podatnik, który opracowuje i wdraża mechanizmy samokontroli, zyskuje pewność swojej pozycji podatkowej. Jest też traktowany jako solidny i rzetelny partner, zarówno przez innych uczestników rynku, jak i organy administracji skarbowej. Z kolei urzędnicy mają do wykonania mniej kontroli. Jednak sam proces zmierzający do zawarcia umowy między podatnikiem i Szefem KAS jest długotrwały i wysoce skomplikowany. Kandydat musi objąć procedurami bardzo szeroki obszar. Zapewnienie ich działania wiąże się też z wysokimi kosztami, a to już w zasadniczy sposób wpływa na negatywny odbiór Programu przez przedsiębiorców. Dlatego, jak dodają eksperci, warto byłoby, żeby jednak resort finansów rozważył poprawę tego mechanizmu. Wtedy firmy chętniej współpracowałyby z fiskusem, a korzyści z pewnością byłyby większe dla obu stron.

Czytaj więcej

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 z rabatami

Polacy pokochali nowoczesne odkrywanie restauracji. Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy Gości. Polska edycja Restaurant Week jest już siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie. Jest też drugim największym biletowanym wydarzeniem w kraju.

Czytaj więcej

Co łączy Samsung, Google Cloud, Facebook i ...FAME MMA?

Odpowiedź może wydawać się zaskakująca, ale tylko pozornie. Dziś i jutro odbywa się Rethink Digital Summit. Jest to wydarzenie, w trakcie którego wybitni eksperci w zakresie nowych technologii dyskutują o trendach rynkowych i najciekawszych zastosowaniach technologicznych w biznesie. Jednym z zaproszonych gości był Krzysztof Rozpara, CEO FAME MMA

Czytaj więcej

Masz 500 zł? W tych sklepach na większe zakupy może nie wystarczyć

26.11.2022

Jak wynika z badania Koszyk cen w sklepach convenience, za 50 podstawowych produktów zapłacimy od 441 zł do 448 zł w Lewiatanie, od 530 do 560 zł w Carrefour Express i ok. 545 zł w Żabce. Jeszcze we wrześniu podobne zakupy były w większości badanych sklepów o kilkadziesiąt złotych tańsze. Podsumowując, gdybyśmy chcieli kupić wszystkie produkty z listy, 500 zł by nam nie starczyło.

Czytaj więcej

Czy nadchodzący kryzys spowoduje falę upadłości w mleczarstwie?

25.11.2022

Warto podkreślić, że polski przemysł mleczarski wchodzi w czasy kryzysu w dosyć dobrej sytuacji finansowej. Sektor skorzystał na zaburzeniach równowagi popytowo-podażowej na rynku globalnym i europejskim, generując mocny – 48-procentowy – wzrost przychodów w pierwszej połowie br. - mówi Grzegorz Rykaczewski, ekspert rynku Agrifood w Banku Pekao S.A.

Czytaj więcej

Krajowy Plan Odbudowy: realizowane i planowane działania

25.11.2022

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji w Brześciu Kujawskim przypomniał, że Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest programem, który ma wzmocnić gospodarki wszystkich krajów europejskich po pandemii COVID-19. Szef resortu rolnictwa omówił realizowane nabory wniosków w sektorze rolnictwa oraz przedstawił plany dotyczące kolejnych działań.

Czytaj więcej

Pomoc klęskowa - korzystne zmiany w zasadach naboru

25.11.2022

Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka termin naboru wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych został wydłużony do 30 listopada br.

Czytaj więcej

Polacy szukają sprzętów, które pozwolą zimą dogrzać mieszkanie. Koszt może jednak sięgnąć nawet 300 w skali miesiąca

25.11.2022

Polacy boją się trudnej zimy. Start sezonu jesienno-zimowego i spadek temperatur spowodowały, że wielu z nich szuka dodatkowych źródeł ciepła, takich jak farelki czy grzejniki konwektorowe, które pozwolą dogrzać mieszkanie. Jednak z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii przygotowanej na zlecenie PKEE wynika, że koszt takiego dogrzewania – w zależności od urządzenia – może sięgnąć blisko 300 zł miesięcznie i mocno obciążyć domowy budżet. Przy tym może to doprowadzić do przekroczenia limitów zamrożenia cen energii, które uprawniają do preferencyjnych rozliczeń od stycznia 2023 roku.

Czytaj więcej

Prezes Hochland: Trendy często ze sobą sprzeczne

24.11.2022

Trendy i oczekiwania rynku są często sprzeczne i wzajemnie się wykluczające. Z jednej strony oczekuje się wprowadzanie mniej plastiku na rynek, z drugiej strony mniejsze opakowania, które zmniejszają marnowanie żywności, wprowadzają więcej opakowań – mówił Peter Knauer, dyrektor generalny Hochland Polska podczas debaty „Żywność i opakowanie bez śladu – reduce, reuse, recycle”, która odbyła się w trakcie Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022 w Warszawie.

Czytaj więcej

Rolnictwo precyzyjne. Remedium na kryzys klimatyczny?

24.11.2022

- O farmach wertykalnych mówi się często w mediach jako o remedium na kryzys klimatyczny, brak wody, problemy z energią, zmiany pogodowe powodujące trudności w rolnictwie, natomiast niestety nie są one jak do tej pory rozwiązaniem tych problemów - mówi Ola Lazar, założycielka platformy FoodForward, akceleratora start-up’ów wspierającego innowacje technologiczne w branży spożywczej.

Czytaj więcej

TECHMILK 2023

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 15–17 lutego 2023 r. odbędzie się XXIV Seminarium „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka”.

Czytaj więcej

Zmiany w Zarządzie SM Mlekpol

Od 01.01.2023 roku SM „MLEKPOL” będzie zarządzana przez czteroosobowy Zarząd. Następuje również zmiana na stanowisku Prezesa Zarządu. – Po ponad 40 latach pracy moja rola w SM Mlekpol się kończy. Wiem jednak, że Spółdzielnię przekazujemy w dobre ręce – mówi Edmund Borawski, obecny Prezes Zarządu SM Mlekpol. Nowi członkowie Zarządu to eksperci z branży mleczarskiej, od lat związani zawodowo z SM Mlekpol.

Czytaj więcej

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol ponownie w czołówce rankingu Podlaskiej Złotej Setki 2022

17 listopada odbyła się coroczna Gala Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw „Kuriera Porannego”. Podczas tegorocznej, XIX edycji wydarzenia – jak zwykle – wyłonionych zostało sto przedsiębiorstw, które wyróżniają się w regionie podlaskim, mają duży wpływ na kształtowanie się tamtejszego biznesu oraz gospodarki. SM Mlekpol ponownie znalazła się w czołówce, zajmując prestiżowe 2. miejsce w kategorii Największy Przychód.

Czytaj więcej

Mlekovita bezkonkurencyjna – nowa fabryka serów w Białej Podlaskiej

MLEKOVITA, lider branży w Europie Środkowo-Wschodniej, nie zwalnia tempa. Polski mleczarski koncern, firma o międzynarodowym zasięgu, którą tworzą własne komplementarne podmioty: 22 zakłady produkcyjne, 34 hurtownie, 147 sklepów firmowych Mlekovitka i sklep internetowy mlekovitka.pl, dba o swój nieustanny rozwój, m.in. inwestując w infrastrukturę techniczną i technologiczną.

Czytaj więcej

Produkcja serów rośnie. Jak wykorzystują je Polacy?

Nasz kraj znajduje się w unijnej czołówce pod względem produkcji serów. Na sile przybiera także eksport tych wyrobów. Jakie sery są dziś najpopularniejsze i do czego ich używamy? W ramach kampanii „Ja Cię serniczę” finansowanej z Funduszu Promocji Mleka przyglądamy się nawykom żywieniowym Polaków.

Czytaj więcej

Kaufland otwiera drugi market w Rzeszowie

Atrakcyjne promocje, powitalny poczęstunek, upominki, a także konkurs Koło Szczęścia – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na klientów w nowym sklepie Kaufland w Rzeszowie przy al. Rejtana, który zostanie otarty już w najbliższy czwartek, 24 listopada. Rzeszowski market będzie drugą placówką sieci w mieście oraz 238 sklepem Kaufland na mapie Polski.

Czytaj więcej

Lidl i Carrefour z największym uznaniem konsumentów w kwestii ofert zdrowej żywności

W ramach III edycji programu „BLIX AWARDS – Wybór Konsumentów” blisko 120 tys. Polaków przez 7 miesięcy decydowało o tym, które sieci handlowe powinny zostać nagrodzone w kategorii „ZDROWA ŻYWNOŚĆ – OFERTA ROKU”. Shopperzy zdecydowali, że Lidl Polska, Carrefour Market, Carrefour Hipermarket oraz Carrefour Express mają najlepsze oferty produktów bio, eco i organic. Ponadto organizatorzy przyznali specjalne wyróżnienie sieci Intermarché.

Czytaj więcej

Ishida wprowadza na rynek nową serię maszyn

Na konferencji w Birmingham, w ramach 50. rocznicy wynalezienia technologii ważenia wielogłowicowego, Ishida zaprezentowała nową serię naważarek, którą właśnie wprowadza na rynek. CCW-AS to maszyny 11. generacji, które zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najwyższą wydajność ważenia i jeszcze bardziej zwiększyć ogólną efektywność sprzętu (OEE), szczególnie w przypadku produktów bardziej wymagających, do których zaliczają się lepkie artykuły. W nowej serii duży nacisk położono też na energooszczędność.

Czytaj więcej

Jak Polacy wykorzystują teleporady do nadużywania „L4”

Według danych GUS, w 2021 roku zrealizowano aż 48,6 mln teleporad w opiece podstawowej oraz 14,6 mln w opiece specjalistycznej. Teleporady są obecnie dostępne dla każdego, u kogo występują podejrzenia choroby. Oczywiście jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba wychodzić z domu. Niestety mimo wielu ułatwień możliwość ta rodzi także nadużycia. Konsultacje medyczne na odległość służą bardzo często do wystawiania „lewych” zwolnień lekarskich.

Czytaj więcej

Nie wróż z fusów, uratuj je! Rusza andrzejkowa akcja Costa Coffee i Too Good To Go.

Nawóz do kwiatów, naturalny środek czyszczący, neutralizator zapachów w lodówce – to tylko kilka z wielu zastosowań fusów po kawie. Too Good To Go i sieć Costa Coffee, w ramach andrzejkowej kampanii "Nie wróż z fusów, uratuj je", zachęcają konsumentów do odbierania pozostałości po kawie z kawiarni i wykorzystania ich ponownie. Każdy, kto odbierze fusy, otrzyma zniżkę na zakup kawy z Costa Coffee. Akcja trwa do 30 listopada.

Czytaj więcej

Mówią głośno „Jesteśmy Green” i przekonują do tego innych. Green Holding opublikował swój pierwszy raport ESG za 2021 rok

Od 2024 roku, zgodnie z unijną dyrektywą CSRD, wszystkie największe firmy zobowiązane będą raportować swoje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Green Holding, jeden z liderów produkcji świeżych warzyw zielonych w Polsce, już w tym roku opublikował swój pierwszy raport ESG – w odpowiedzi na wdrożoną niedawno strategię „Jesteśmy Green”. Grupa Kapitałowa, składająca się z pięciu spółek jasno określiła swoje cele do 2025 i 2030 roku. Planuje m.in. wykorzystywanie w procesach produkcyjnych 20% tzw. zielonej energii pochodzącej z własnych źródeł, a także redukcję o 30% emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj więcej

Odporność posadzek żywicznych na chemię – co oznacza w praktyce?

Odporność chemiczną materiału należy rozpatrywać w odniesieniu do ściśle określonych substancji, które mogą pojawić się na jego powierzchni. Warto pamiętać o tym, że chemia to nie tylko silnie działające detergenty, paliwa czy specjalistyczne środki stosowane w przemyśle, ale także wszystkie produkty, z którymi mamy do czynienia na co dzień, takie jak sól, cukier, czy tłuszcze, które w dużych ilościach mogą uszkodzić podłogę.

Czytaj więcej

Zamawiaj lokalnie z Glovo i wygraj iPhone 14!

  • Aplikacja Glovo wystartowała na Instagramie z konkursem “A Tobie, kiedy towarzyszy Glovo?” w ramach kampanii promującej lokalne restauracje.
  • Kampanię wspierają lokalni Influencerzy z sześciu miast w Polsce: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Trójmiasta, Poznania i Wrocławia.
  • Kampania potrwa do 3 grudnia.
  • Niedawno Glovo zakończyło program „Wspieramy lokalsów”.
Czytaj więcej

Picie piwa po polsku. Większość konsumentów robi to przynajmniej raz w tygodniu

Według raportu „Smart shopper kategorii Piwo 2022”, niemal co trzecia osoba w Polsce pije piwo 2-3 razy w tygodniu. Najczęściej wybieranym rodzajem tego trunku są lagery, a na końcu listy znajdują się piwa mocne. Patrząc na okoliczności spożywania tego napoju, można stwierdzić, że Polacy sięgają po niego przede wszystkim podczas wyjazdów wakacyjnych. Z kolei najczęściej wskazywanym miejscem picia piwa jest własny dom. Natomiast uwzględniając opakowanie, wybór pada głównie na butelkę.

Czytaj więcej

Mlekpol: Niektóre mleczne produkty nierentowne

23.11.2022

Obecna sytuacja rynkowa jest bardzo trudna. Mlekpol to duże przedsiębiorstwo, a w związku z panującą sytuacją trudno jest zaplanować rozwój długoterminowy, strategie, koszty funkcjonowania spółdzielni – mówi Małgorzata Cebelińska, Dyrektor Handlu SM Mlekpol.

Czytaj więcej

Ceny skupu mleka w październiku 2022 r.

23.11.2022

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w październiku 2022 r. wyniosła 260,35 zł/1 hl i była wyższa o 59,0% niż w październiku 2021 r. Cena skupu mleka w odniesieniu do sierpnia 2022 r. była o 4,3% wyższa.

Czytaj więcej

Wspieramy rolnictwo ekologiczne

23.11.2022

Działania podejmowane w celu zwiększenia produkcji ekologicznej w Polsce były omawiane dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). O zadaniach resortu rolnictwa w tym zakresie poinformowali wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz sekretarz stanu Rafał Romanowski.

Czytaj więcej

25% firm rolno-spożywczych stawia na zrównoważony rozwój. Notują lepsze wyniki niż ich konkurenci

23.11.2022

Chociaż o potrzebie stawiania na zrównoważony rozwój wiele się mówi, to w sektorze rolno-spożywczym stawia na niego tylko 25% przedsiębiorstw – pokazało badanie stowarzyszenia ASAP i Accenture. Połowa firm jest dopiero na początku swojej drogi, ale zaczęła już wdrażać pewne rozwiązania w tym zakresie. Raport pokazuje, że firmom, które traktują priorytetowo działania na rzecz środowiska czy społeczeństwa i postrzegają je jako inwestycje, a nie koszt, takie inicjatywy zwyczajnie się opłacają. Trzy razy więcej firm w tej grupie notuje wzrost zysku operacyjnego niż wśród przedsiębiorstw, które takich działań nie wdrażają.

Czytaj więcej

W 2023 roku płaca minimalna wzrośnie w Polsce dwa razy. Nie powinno się to przełożyć na wzrost bezrobocia, choć rynek pracy czeka trudny okres

23.11.2022

Ze względu na galopującą inflację pracodawcy w przyszłym roku dwukrotnie podniosą wynagrodzenie minimalne: w styczniu i w lipcu. Po tej drugiej podwyżce jego wysokość netto będzie na poziomie dwukrotnie wyższym niż jeszcze w 2015 roku. Większość ekonomistów uważa, że podnoszenie płacy minimalnej nie prowadzi do wzrostu bezrobocia, jednak przyszły rok będzie trudniejszy na rynku pracy z powodu ogólnego spowolnienia gospodarczego. Kwestia płacy minimalnej w ciągu dwóch lat zostanie uregulowana na poziomie unijnym, ale w przypadku Polski nie powinno się to wiązać z dużymi zmianami.

Czytaj więcej