Prezes Spomleku nie wierzy w dalsze wsparcie rolnictwa

13.11.2015

– Nie mówię, że nie trzeba wspierać mleczarstwa, ale mówię, że nie wierzę że ono będzie miało miejsce. Taka ocena wynika z obserwacji sytuacji politycznej i gospodarczej w Unii Europejskiej – podkreślał Edward Bajko, prezes Spomleku na VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

W jego opinii, uwolnienie kwot, rozmowy o wolnym handlu z USA, kłopoty budżetowe Unii europejskiej wskazują, że wsparcia dla rolnictwa nie będzie, a już na pewno nie w oczekiwanym przez polskich rolników wymiarze.

Zwraca dodatkowo uwagę na bardzo ciekawą sprawę. – Patrząc na statystyki ile sera w euroblokach wjeżdża co roku do Polski, to zastanawiające jest co się z tym serem dzieje. Nie widziałem, aby takie bloki były krojone w sklepach, sieci handlowe nie mają same linii do konfekcjonowania sera, więc co się z tym serem dzieje? Moim zdaniem polskie mleczarnie kupują ten ser, konfekcjonują i wpuszczają na rynek. Mogą to zrobić chyba tylko te mleczarnie, które najgłośniej krzyczą aby chronić polski rynek. Dochodzę do tragicznych wniosków. Mogę sobie to wyobrazić, bo nasze mleczarnie tak bardzo się zapętliły we wzajemnej walce o chwilowy zysk, że są możliwe – mówi prezes Spomleku.

Dlaczego tak się nie dzieje na rynku niemieckim? Bo moim zdaniem niemieckie firmy są zwyczajnie mądrzejsze. Może myślą bardziej grupowo, plemiennie, może potrafią patrzeć na wszystko długookresowo.

Zauważył, że ciągle słychać nawoływania, aby polski rząd zajął się promocją polskich produktów. Otóż jego zdaniem, sama promocja nic nie da. – Porównanie wyborów klienta do wyborów politycznych jest doskonałe. Klient, kupując jakiś produkt, głosuje na niego. Jednak sama promocja niczego nie załatwia, gdyż na pólkach sklepów zachodnich nie ma polskich produktów – uważa szef Spomleku.

– Komunikaty, jakie wychodzą z naszej branży, są niespójne, przez co stajemy się niewiarygodni, bo chcemy sprzecznych rzeczy. Nie jesteśmy razem – podkreślił Edward Bajko.

(13.11.2015 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)