DROSED I MLEKOVITA mogą płacić podatki Polskiego Ładu

14.09.2021

Wiele firm może płacić gigantyczne podatki od korporacji w ramach Polskiego Ładu. We wczorajszym wydaniu Rzeczpospolitej, gazeta przeanalizowała nowy podatek od dużych korporacji, który miał na celu uszczelnianie systemu podatkowego i uniemożliwienie unikania płacenia podatków w Polsce.

Rzeczpospolita przypomniała słowa Ministra Finansów, Tadeusza Kościńskiego, który w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, mówił, że objęte zostaną nim wyłącznie firmy, które unikają płacenia podatku CIT w Polsce.

Jak oszacował resort finansów, nowymi podatkami może zostać objętych około 5% spółek kapitałowych. Daninę płacić mają spółki kapitałowe, w których udział dochodów w przychodach wynosić będzie mniej niż 1% (dotyczy tylko przychodów i dochodów z działalności operacyjnej, bez zysków kapitałowych) lub które wykazują stratę podatkową.

Rząd zapewniał, że podatek nie będzie obciążał polskiego małego i średniego biznesu, nie obciąży też inwestorów. Ale „Rzeczpospolita” analizując sytuację finansową spółek zbadała które to podmioty mogą się "załapać" na nowy podatek, który ma wynosić 0,4% osiąganych przez firmy przychodów plus 10% nadmiarowych tzw. płatności biernych.

Z wyliczeń gazety wynika, że podatek dosięgnie nie tylko gigantów miary PKN Orlen, Lotos czy Azoty, ale także Barlinek, Metro Warszawskie, Arkus & Romet, Spółdzielnię Mleczarską Mlekovita i Drosed. Podatek nie ominie prawdopodobnie takich znanych firm handlowych jak Auchan i Eurocash.

Cały artykuł znajduje się pod linkiem: https://www.rp.pl/budzet-i-podatki/art18911121-dluga-lista-potencjalnych-ofiar-nowego-podatku

(14.09.2021 za ppr.pl)