POLAGRA 2020 FOOD, FOODTECH i HORECA

W dniach 28-30 września 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbyła się POLAGRA 2020. W tym roku towarzyszyły jej trzy równoległe salony – FOOD, FOODTECH i HORECA.

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, wystawców było niewielu. Nie było oficjalnego otwarcia Targów z wręczaniem Złotych Medali Targowych. Medale wręczane były na stoiskach.

W tym roku Złoty Medal Polagra Food przypadł Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole za Kefir z Koła zawierający aż 13 żywych kultur bakterii zapakowany w neutralny dla środowiska, w pełni nadający się do recyklingu karton. To orzeźwiający napój ze zdrowotnymi walorami.

Stoiska targowe odwiedził minister rolnictw Jan Krzysztof Ardanowski w towarzystwie ministra rolnictwa Węgier.

Podczas tegorocznej Polagry Food zaprezentowały się tylko trzy zakłady mleczarskie: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Końskich i na stoisku Ministerstwa Rolnictwa POLSKA SMAKUJE – Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu.

Polagrze jak co roku towarzyszył ciekawy program wydarzeń, w tym szkolenia i debaty na temat kondycji branży i nowych możliwości jej rozwoju, a także pokazów i konkursów kulinarnych. Dla producentów żywności to najciekawsze miejsce do eksploracji nowych źródeł kontraktów na rynkach CEE, a dla zwiedzających możliwość poznania trendów, innowacyjnych produktów i rozwiązań, których wspólnym mianownikiem jest smak.

Tegoroczna Polagra była też areną zmagań młodych talentów gastronomicznych. Odbyły się bowiem Eliminacje Krajowe WorldSkills 2020 zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. To konkurs dla młodych talentów – uczniów szkół o profilu gastronomicznym z całej Polski, którzy mierzyli się w takich konkurencjach jak: gotowanie, cukiernictwo, serwis restauracyjny oraz carving.

Targi były także miejscem rozmów o opakowania wielomateriałowych, biotworzywach i ekologicznych materiałach opakowaniowych, które mogą być wykorzystane m.in. w przemyśle spożywczym.