Targi WorldFood Poland 2021 kompetencje pracownika przyszłości

W dniach 20-22 kwietnia 2021 odbyły się Targi WorldFood Poland 2021. Z powodu pandemii covid-19 Targi odbyły się online. Pierwszego dnia udział w nich wzięło ok. 2 tys. uczestników. Patronat honorowy nad Targami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Trzeciego dnia odbyła się debata pt. „Kompetencje pracownika przyszłości – jakie i jak bardzo potrzebne są w małych firmach i dużych przedsiębiorstwach”, której moderatorem był mgr Andrzej Wojciechowicz – członek Zarządu Sektorowej Rady ds. Kompetencji. W debacie udział wzięli: prof. Urszula Kłosiewicz-Górecka – wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, dr Marta Ziółkowska – adiunk w Instytucie Zarządzania Przedsiębiorstwem SGH, Dorota Patejko – rzecznik prasowy Auchan, Maciej Ptaszyński – wiceprezes Polskiej Izby Handlu, Katarzyna Lorenc – wiceprezes BCC, ekspert ds. rynku pracy i efektywności zarządzania i prezes BizYou i Lu-bi, Helmut V. Gläser – niezależny konsultant, trener oraz interimsmanager, Marta Łada – szef Departamentu Lean Management w Auchan.

Debatę poprzedziły trzy wykłady.

Katarzyny Lorenz, wiceprezesa BCC, eksperta ds. rynku pracy i efektywności zarządzania i prezesa BizYou i Lu-bi, pt. „Zarządzanie kryzysowe jako szczególny przypadek zarządzania zmianą”;

Helmuta V. Gläsera, niezależnego konsultant, trenera oraz interimsmanagera, pt. „Znaczenie softkomunikacji w relacjach biznesowych”;

Marty Łady, szefa Departamentu Lean Management w Auchan, pt. „Tworzenie punktów kontaktu z klientem”.

Po wykładach odbyła się debata zatytułowana „Kompetencje pracownika przyszłości – jakie i jak bardzo potrzebne są w małych firmach i dużych przedsiębiorstwach”. Uczestnicy odpowiadali też na pytania, zadawane na czacie, przez słuchaczy.