Gala Poznaj Dobrą Żywność 2016

Program Poznaj Dobrą Żywność to program Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który od lat służy informowaniu konsumentów o produktach żywnościowych wysokiej jakości. Jego celem jest motywowanie producentów i przetwórców żywności do podnoszenia jakości swoich wyrobów.

Ugruntowało się przekonanie, że cykl imprez pod hasłem Polagra-Food jest świętem branży rolno-spożywczej. Zdobyte w ciągu 32. lat doświadczenie i prestiż sprawiły, że jest to najważniejsza tego typu impreza w naszej części Europy. Tradycją stało się też, że w czasie tych targów przedstawiciele firm otrzymują znaki programu Poznaj Dobrą Żywność dla swoich najwyższej jakości produktów powiedział minister Krzysztof Jurgiel podczas Gali PDŻ odbywającej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zarówno Targi, jak i Znak PDŻ, to narzędzia promocji zaznaczył podczas uroczystości prezes MTP Przemysław Trawa i dodał, że połączenie tych dwóch imprez to dobry mariaż pozwalający na rozwój obu wydarzeń.

Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodzą w tym roku 95-lecie swojej działalności. Program Poznaj Dobrą Żywność ma krótszą historię, pierwsze znaki zostały nadane w 2004 roku. Od tamtego czasu wyróżnienie to otrzymało 1450 produktów wytwarzanych przez 176 producentów. Odznaczają się one najwyższą, niezmienną jakością i doskonałym smakiem.

Znak PDŻ jest dziś rozpoznawalny i stał się cenną wskazówką przy dokonywaniu zakupów przez konsumentów podkreślił minister Jurgiel.

– To że produkujemy bardzo dobrą żywność, żywność najwyższej jakości, żywność o wybornym smaku potwierdzają też dane dotyczące naszego eksportu rolno-spożywczego, który systematycznie rośnie. W ubiegłym roku jego wartość wyniosła blisko 24 mld euro. Dlatego też zabiegamy o dostęp do kolejnych rynków. W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy nastąpiło to w odniesieniu do 20 państw – podkreślił szef resortu rolnictwa gratulując wyróżnionym. Powiedział, że jest przekonany, iż produkty te znajdą uznanie wśród konsumentów na całym świecie – bo są tego warte.

W tym roku znaki programu Poznaj Dobrą Żywność otrzymało kolejnych 48 producentów dla 193 swoich wyrobów. W grupie produktów „mleko i jego przetwory” znak PGŻ otrzymali:

 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Garwolinie za maślanki, twarogi, kefiry;
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach za twarożki;
 • TOP Spółka Cywilna w Chodzieży za ser smażony;
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole;
 • Średzka Spółdzielnia Mleczarska Jana w Środzie Wielkopolskiej za kefir i maślankę stracciatella;
 • Spółdzielnia Mleczarska LAZUR w Nowych Skalmierzycach za Lazur Błękitny;
 • Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KeSeM we Włocławku za kefiry i twarogi z Włocławka;
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Koninie za masło;
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łobżenicy za twarogi;
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska TOP-TOMYŚL w Nowym Tomyślu za Wielkopolski Ser Smażony i Wielkoplskie Masło Extra;
 • Zakład Przetwórstwa Mleczarskiego DOMINIK Sp. z o.o. W Wielogłowach za zestaw twarogów, śmietan i jogurtów pod nazwą Łemkowyna;
 • Agro-Danmis Gramowscy S.J. w Bukowcu za jogurty z mleka koziego;
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie za serki waniliowe, wiśniowe i truskawkowe, brzoskwiniowe;
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Mazowieckim za mozzarellę;
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skierniewicach za mozzarellę;
 • Spółdzielnia Mleczarska KAMOS w Kamiennej Górze za Kamiennogórski Ser Pleśniowy.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Program POZNAJ DOBRĄ ŻYWNOŚĆ jest realizowany od 2004 roku przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego celem jest wyróżnienie produktów spożywczych o najwyższej jakości oraz doskonałych walorach smakowych i zdrowotnych. Dba o to Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych, działające przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tylko wyroby spełniające najwyższe kryteria, opracowane przez Kolegium Naukowe, mogą otrzymać znak „Poznaj Dobrą Żywność”.

W chwili obecnej prawo do używania znaku posiada prawie 530 produktów spożywczych wytwarzanych przez 80 przedsiębiorstw. Ale nie jest to grupa zamknięta. Zgłoszenie produktu do Programu „Poznaj Dobrą Żywność” jest dobrowolne, a liczba produktów zgłaszanych do oznaczenia znakiem PDŻ jest praktycznie nieograniczona.

Program POZNAJ DOBRĄ ŻYWNOŚĆ

przyczynia się do wzrostu grupy produktów o najwyższej jakości, przy równoczesnym wspieraniu regionalnych różnorodności na Wspólnym Rynku – to jeden z celów polityki Unii Europejskiej w zakresie żywności.

Oznaczenie produktu znakiem jakości „Poznaj Dobrą Żywność” jest prestiżowym wyróżnieniem dla producentów oraz cenną informacją dla konsumentów, świadczącą o wysokiej jakości wyrobu. Świadomość nadzoru Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad jakością zwiększa zaufanie wśród wymagających konsumentów. Produkt oznaczony logo „Poznaj Dobrą Żywność” daje gwarancję, że można go bezpiecznie spożywać, ciesząc się jednocześnie doskonałym smakiem.

Program POZNAJ DOBRĄ ŻYWNOŚĆ

to również kampanie informacyjno-promocyjne obejmujące przede wszystkim prezentacje w mediach, w tym informacje prasowe i radiowe, spoty reklamowe, promocję w popularnych serialach i programach telewizyjnych. Oprócz tego również bezpośrednie spotkania z licznymi grupami konsumentów podczas wielu lokalnych i regionalnych wydarzeń. Każdego roku organizowany jest Piknik Poznaj Dobrą Żywność oraz Gala Wręczenia Znaków.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczy w licznych wydarzeniach branżowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Dzięki temu program „Poznaj Dobrą Żywność” prezentowany jest na największych imprezach targowo-wystawienniczych, m.in. Grüne Woche w Berlinie, GULFOOD w Dubaju, IFE w Londynie, Salon International del Club de Gourmets w Madrycie, SIAL Canada w Toronto, SIAL w Paryżu, SIAL China w Szanghaju, Anuga w Kolonii, OMEK w Budapeszcie, jak również POLAGRA FOOD w Poznaniu. Udział w targach jest dla przedsiębiorców doskonałą okazją do poszerzenia rynków zbytu, budowy sieci współpracy oraz do nawiązania nowych relacji biznesowych.

Programem PDŻ objęte są następujące grupy produktów:

 1. mięso i produkty mięsne;
 2. mleko i produkty mleczne;
 3. ryby, owoce morza i ich przetwory;
 4. jaja i przetwory jajczarskie;
 5. miody;
 6. tłuszcze spożywcze;
 7. przetwory zbożowe, strączkowe i okopowe;
 8. owoce, warzywa, grzyby i ich przetwory;
 9. wyroby cukiernicze i ciastkarskie;
 10. zioła i przyprawy;
 11. środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego;
 12. wyroby mieszane i przetworzone na bazie wyżej wymienionych;
 13. wody i napoje bezalkoholowe;
 14. napoje alkoholowe;
 15. inne.

W celu zapewnienia utrzymania stałego, bardzo wysokiego poziomu jakości oznaczonych produktów oraz wiarygodności pochodzenia surowców, program zakłada maksymalne okresy obowiązywania znaku przez 3 lata.