#TeamKaufland stawia na zrównoważony rozwój - nowa kampania pracownicza sieci Kaufland

#TeamKaufland stawia na zrównoważony rozwój – pod takim hasłem rozpoczęła się kampania sieci Kaufland skierowana przede wszystkim do pracowników firmy. Jej bohaterami, a zarazem ambasadorami są osoby, które w swojej codziennej pracy wnoszą istotny wkład w zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa. Kampania ma na celu wzmocnić świadomość personelu na temat działań sieci Kaufland w obszarze ESG, a także jest wyrazem uznania dla pracowników za ich zaangażowanie.

Czytaj więcej

Kawa od Green Caffè Nero na rower, spacer i Dzień Dziecka.

Wraz z nadejściem wiosny rozkwitła oferta kulturalna kawiarni Green Caffè Nero. Zainteresuje ona przede wszystkim zapalonych rowerzystów, wielbicieli spacerów po Warszawie oraz, w Dniu Dziecka, najmłodszych z Warszawy i Wrocławia. Nowa inicjatywa #zKawąNaRowerze to seria aktywności rowerowych, np. wspólne wycieczki rowerowe z przewodnikiem różnymi trasami stolicy startujące z lokalu na warszawskich Bulwarach. Warszawskie kawiarnie będą również kontynuować cykl spacerów #zKawąPoWarszawie.

Czytaj więcej

Biznes przestawia się na obieg zamknięty. Nawet niewielkie zmiany w łańcuchu dostaw mogą przynieść firmom wielomilionowe oszczędności

Polskie firmy są dopiero na początku drogi do zrównoważonego rozwoju, ale przykładają do niego coraz większą wagę, co wymusza m.in. presja regulacyjna oraz rosnące oczekiwania ze strony klientów, inwestorów i partnerów biznesowych. Aby model produkcji był zrównoważony, trzeba jednak wprowadzić zmiany w całym łańcuchu dostaw. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zarówno producenci, dostawcy, operatorzy logistyczni, jak i klienci – czyli wszyscy uczestnicy tego łańcucha – poszukają odpowiednich rozwiązań już na etapie jego projektowania zauważa Halina Brdulak z SGH i UN Global Compact Network Poland. Czasem wystarczy wprowadzić w nim nawet niewielkie zmiany, które w dużej skali przełożą się na wymierny efekt środowiskowy i ekonomiczny, przynosząc wielomilionowe oszczędności.

Czytaj więcej

UE uderza w rynek papieru toaletowego. Polacy powinni być czujni. W sklepach może być coraz drożej

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu. Eksperci tłumaczą to m.in. wysokimi kosztami produkcji, które są przerzucane na konsumentów. Jednak złe prognozy dopiero nadchodzą. Kolejny impuls do podwyżek dadzą nowe przepisy unijne. Rada UE zatwierdziła rozporządzenie zapobiegające tzw. wylesianiu. Branża wskazuje, że niektórzy wytwórcy nie są przygotowani do zmian, bo brakuje im odpowiednich certyfikatów. Najtańsze rolki mogą więc zniknąć z rynku. Znawcy tematu dodają także, że w sklepach będzie drożej, ale uleganie panice tylko pogorszy sprawę. Uważają też, że UOKiK powinien już teraz lepiej przyglądać się praktykom retailerów, bo może dojść do zupełnie nieuzasadnionych podwyżek.

Czytaj więcej

Polacy chętniej niż rok temu zakładają jednoosobowe firmy, ale szału nie widać. Statystyki „ratują” Ukraińcy

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi. Eksperci komentujący te dane twierdzą, że wyniki byłyby gorsze, ale Ukraińcy podnieśli statystyki. Ponadto w pierwszych trzech miesiącach br. 41,5 tys. zawieszonych jednoosobowych firm wnioskowało o wznowienie. To aż o ponad 24% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. I jak w tym przypadku mówią obserwatorzy rynku, widać lekką poprawę nastrojów po bardzo trudnych ekonomicznie czasach. Niektórzy też uważają, że jak sytuacja w gospodarce się poprawi, to wznowień będzie więcej.

Czytaj więcej

Jakie będzie minimalne wynagrodzenie w 2024 r.?

28.05.2023

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

Czytaj więcej

Chiny zwiększają produkcje mleka o 4%

26.05.2023

Oczekuje się, że lepsza wydajność produkcji i większy inwentarz bydła zwiększą produkcję mleka surowego w Chinach o cztery procent, do ponad 42 milionów ton metrycznych (MMT) w 2023 r. Przewiduje się, że wysoka produkcja mleka surowego będzie wspierać wyższą produkcję pełnego mleka w proszku (WMP). Krajowa produkcja PMP będzie ciążyć na imporcie zarówno PMP, jak i odtłuszczonego mleka w proszku. Oczekuje się jednak, że import innych produktów mlecznych, takich jak ser i masło, wzrośnie w 2023 r. ze względu na zniesienie ograniczeń związanych z COVID-19.

Czytaj więcej

Ekoschemat Dobrostan zwierząt na zasadach uproszczonych - co i jak?

26.05.2023

Rolnik utrzymujący zwierzęta w systemie rolnictwa ekologicznego może ubiegać się o płatność dobrostanową na uproszczonych zasadach. Z jakimi korzyściami wiąże się to rozwiązanie oraz jakie są wymogi takiej kwalifikacji? Na to pytanie odpowiedział nam Michał Rybarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.

Czytaj więcej

Rozmowy polsko-emirackie

26.05.2023

Współpraca bilateralna państw w obszarze rolnictwa była tematem dzisiejszego spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z przedstawicielami administracji i biznesu Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich (PZEA). Ministrowi towarzyszył podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra. Delegacji emirackiej przewodniczył Ahmed Al Sayegh, minister stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej PZEA.

Czytaj więcej

Marże sprzedawców żywności w mocnym uścisku inflacji

26.05.2023

Jak ożywić fortunę sklepów spożywczych? Nie wystarczy mniejsza presja ceowa ze strony dostawców. Sieci muszą przekonać ostrożnych klientów, że najgorsze już minęło i mogą więcej wydawać na zakupy. Dopóki tak się nie stanie, marże sklepów spożywczych pozostaną w uścisku inflacji.

Czytaj więcej

Spomlek wystąpił z KZSM

24.05.2023

Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK podjęła decyzję o wystąpieniu z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Jak można nieoficjalnie się dowiedzieć została ona podjęta jednomyślnie na Walnym Zgromadzeniu członków Spółdzielni.

Czytaj więcej

MLEKOVITA liderem konsolidacji- OSM Czarnków wraz z zakładem w Chodzieży dołączą do największej grupy mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej

Grupa Mlekovita, lider branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, wciąż się rozwija, konsekwentnie budując swoją pozycję na świecie. W trzecim kwartale br. do Grupy dołączą dwa zakłady Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie (w Czarnkowie i w Chodzieży), rozszerzając liczbę zakładów produkcyjnych skupionych pod szyldem Mlekovity do 24 (i do 5 w Wielkopolsce). W piątek o połączeniu zdecydowało Zebranie Przedstawicieli Członków OSM w Czarnkowie.

Czytaj więcej

Duńsko-Polski sojusz na rzecz zrównoważonego rozwoju produkcji

Polska Izba Mleka wraz z Ambasadą Królestwa Danii mają ogromną przyjemność zaprosić Państwa na warsztat będący częścią duńsko-polskiego sojuszu na rzecz zrównoważonej produkcji mleka i przetworów mlecznych. Kolejne spotkanie odbędzie się 31 maja w Ambasadzie Królestwa Danii przy ul. Marszałkowska 142 w Warszawie w godzinach 9-14.

Czytaj więcej

Nieprzestrzeganie dobrostanu ma negatywne skutki

Definicja dobrostanu zwierząt nie jest łatwa do zdefiniowania ponieważ wyrasta z takich jakości biologicznych, jak: stres, tolerancja, adaptacja, kondycja i homeostaza. „Dobrostan zwierząt dotyczy organizmu jako całości i uwzględnia wszystkie jego funkcje, od reakcji psychicznych (emocje, odczucia) do zjawisk na poziomie komórkowym.

Czytaj więcej

Kaufland wspiera „Miesiąc Fairtrade” i zachęca klientów do udziału w loterii paragonowej

Promowanie idei sprawiedliwego handlu, uwrażliwienie konsumentów na sytuację rolników w krajach rozwijających się oraz zwiększanie rozpoznawalności certyfikowanych produktów to główne cele kampanii „Miesiąc Fairtrade”, którą wspiera Kaufland. W trakcie kampanii, która potrwa do 12 czerwca, klienci sieci będą mogli wziąć udział w loterii paragonowej i wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Czytaj więcej

Zapłacą najubożsi

Od 2029 r. europejski system handlu emisjami CO2 ma objąć także – obok przemysłu – ogrzewanie budynków mieszkalnych i transport prywatny. Warsaw Enterprise Institute w raporcie „Zapłacą najubożsi” opracowanym przez ekonomistę Marka Lachowicza wylicza, że będzie to oznaczać wzrost kosztów przeciętnego gospodarstwa domowego o ok. 1560 zł rocznie.

Czytaj więcej

Sklepy zyskają na czasie. Zmiana progu między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży przesunięta

Przepisy podnoszące próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży z 500 do 800 zł miały obowiązywać od połowy marca br. Nowelizacja art. 119 Kodeksu wykroczeń została jednak przesunięta na początek października br. Sklepy zyskały tym samym dodatkowy czas na wdrożenie nowych zabezpieczeń, ale i tak wkrótce zostaną skonfrontowane z sytuacją prawą, która może zachęcić złodziei do większej zuchwałości. Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji przewiduje, że sprawcy będą mogli ukraść nie tylko więcej produktów podstawowej konsumpcji, ale także ekskluzywne artykuły spożywcze, drobne AGD, elektronikę czy odzież. Z kolei Łukasz Grzesik, specjalista ds. zabezpieczeń w handlu, uważa, że problem kradzieży sklepowych będzie narastał, bo mają one związek z sytuacją gospodarczą.

Czytaj więcej

Lider w trudnych czasach powinien być dobrze przygotowany na niepewność. BNP Paribas Faktoring podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Jak długo jeszcze będziemy oswajać się z sytuacją, że zmiana jest po prostu elementem towarzyszącym naszej biznesowej rzeczywistości, a jej proces będzie tylko przyspieszać? – pytał Mariusz Łukasiewicz, prezes zarządu BNP Paribas Faktoring podczas debaty „Lider na trudne czasy” XV-ego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jak zauważa, do każdego wyzwania można, a nawet powinno się odpowiednio przygotować – między innymi dzięki właściwemu planowaniu i mechanizmom, które pozwalają nauczyć się odpowiednich reakcji na nowe okoliczności.

Czytaj więcej

Wystartowała ustawa o fundacjach rodzinnych. Niestety nie obędzie się bez podatkowych pułapek

22 maja weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Zanim jeszcze zaczęła obowiązywać, doczekała się nowelizacji. Część ekspertów krytykuje termin i zakres wprowadzonych zmian. Ale nie brakuje też głosów, że większym problemem byłby ich brak. Podjęte kroki są bowiem następstwem promowania agresywnej optymalizacji. Podzielone opinie dotyczą też ukrytych zysków, czyli konstrukcji znanej z estońskiego CIT-u. Ponadto pojawiają się komentarze na temat nieodpłatnego świadczenia. Może się zdarzyć, że wykonanie go na rzecz fundacji będzie skutkować powstaniem przychodu do opodatkowania. Pojawiają się również głosy, że zdezorientowani przedsiębiorcy mogą nawet wstrzymać się z zakładaniem fundacji lub zacząć szukać luk w niejasnych i trudnych do zastosowania przepisach.

Czytaj więcej

Tchibo po raz kolejny wspiera Mamy z Domów Samotnej Matki Stowarzyszenia MONAR

Liczba matek samodzielnie wychowujących dzieci w Polsce wynosi niemal dwa miliony, a co czwarta rodzina jest tworzona przez samotnego rodzica. Wychowywanie dziecka w pojedynkę to niezwykłe wyzwanie, jednak łącząc siły możemy wesprzeć osoby, które na co dzień je podejmują. Tym założeniem kieruje się marka Tchibo, która po raz kolejny przekazała 100 000 zł na rzecz Domów Samotnej Matki Stowarzyszenia MONAR.

Czytaj więcej

Pokolenie Z - nie sprząta i jest leniwe? Nic bardziej mylnego

Pokolenie Z jest przedmiotem analizy wielu osób już od jakiegoś czasu – często na pierwszy rzut oka bardzo różni się od starszych generacji niemal na wszystkich polach. Wokół niego narosło już także wiele mitów w tym ten, że nie dba o porządek, jest leniwe, a sprzątanie to ostatnia rzecz na jaką ma ochotę. Jak wynika jednak z badania SW Research na zlecenie cleangang, „Zetki” wcale nie odbiegają pod tym względem od innych pokoleń.

Czytaj więcej

Biznes przestawia się na obieg zamknięty. Nawet niewielkie zmiany w łańcuchu dostaw mogą przynieść firmom wielomilionowe oszczędności

24.05.2023

Polskie firmy są dopiero na początku drogi do zrównoważonego rozwoju, ale przykładają do niego coraz większą wagę, co wymusza m.in. presja regulacyjna oraz rosnące oczekiwania ze strony klientów, inwestorów i partnerów biznesowych. – Aby model produkcji był zrównoważony, trzeba jednak wprowadzić zmiany w całym łańcuchu dostaw. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zarówno producenci, dostawcy, operatorzy logistyczni, jak i klienci – czyli wszyscy uczestnicy tego łańcucha – poszukają odpowiednich rozwiązań już na etapie jego projektowania – zauważa Halina Brdulak z SGH i UN Global Compact Network Poland. Czasem wystarczy wprowadzić w nim nawet niewielkie zmiany, które w dużej skali przełożą się na wymierny efekt środowiskowy i ekonomiczny, przynosząc wielomilionowe oszczędności.

Czytaj więcej

GOZ to nowe wyzwania dla mleczarstwa

23.05.2023

Realizacja gospodarki obiegu zamkniętego powoduje, że mleczarstwo ma przed sobą wiele wyzwań. Przy czym są one związane z generalnym procesem mającym na celu likwidację strat i marnotrawienia żywności, ograniczanie emisji gazów cieplarnianych czy też zmianę modelu wykorzystywania tworzyw sztucznych w opakowaniach.

Czytaj więcej

800 plus. Producenci żywności i supermarkety nie będą największymi beneficjentami?

23.05.2023

Waloryzacja 500plus to oczywiście dobra informacja z punktu widzenia konsumpcji. To powinien być silny bodziec dla spożycia prywatnego w przyszłym roku, co oznacza pozytywne efekty zarówno dla producentów wyrobów konsumpcyjnych, jak i sektora handlowego. Jednak to nie musi oznaczać, że najbardziej skorzystają na tym producenci artykułów spożywczych i podmioty wyspecjalizowane w handlu tymi produktami - mówi nam Grzegorz Rykaczewski, ekspert rynku Agrifood w Banku Pekao S.A.

Czytaj więcej

Rośnie zainteresowanie magazynami energii ze strony właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Większy nacisk kładzie na nie również UE

23.05.2023

– Potrzebujemy w systemie więcej energii z OZE ze względu nie tylko na cele klimatyczne, ale przede wszystkim na ceny energii. Nie osiągniemy niższych cen bez zwiększenia udziału energii z OZE, a do tego niezbędne są magazyny energii – podkreśla Barbara Adamska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Jak wskazuje, w Polsce ten rynek dopiero raczkuje, ale zainteresowanie rośnie, szczególnie ze strony prosumentów, m.in. dzięki dotacjom z programu Mój Prąd. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest obecnie ok. 1,2 mln prosumenckich instalacji PV, ma on przed sobą ogromne perspektywy rozwoju. – Magazyny energii są jednak potrzebne w różnych punktach systemu elektroenergetycznego, powinny być też uzupełnieniem źródeł wielkoskalowych, farm fotowoltaicznych lub wiatrowych – mówi ekspertka.

Czytaj więcej

OSM Czarnków zyska w Grupie Mlekovita

22.05.2023

W trzecim kwartale br. do Grupy Mlekovita dołączą dwa zakłady Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie (w Czarnkowie i w Chodzieży), rozszerzając liczbę zakładów produkcyjnych skupionych pod szyldem Mlekovity do 24 (i do 5 w Wielkopolsce). W piątek o połączeniu zdecydowało Zebranie Przedstawicieli Członków OSM w Czarnkowie.

Czytaj więcej

E-handel pod kontrolą? Idą duże zmiany

22.05.2023

Przepisy wdrażające regulacje unijnej Dyrektywy DAC7 przewidują raportowanie szefowi KAS informacji o sprzedawcach dokonujących w sieci sprzedaży towarów i niektórych usług - mówi Marta Kasztelan, koordynator legislacyjny e-Izby.

Czytaj więcej