Masło ekstra Łaciate ze znakiem Poznaj Dobrą Żywność

Tegoroczna uroczystość wręczenia znaków Poznaj Dobrą Żywność odbyła się 27 września podczas gali towarzyszącej poznańskim targom POLAGRA. Znakiem PDŻ, jako produkt charakteryzujący się najwyższą jakością, wyróżnione zostało między innymi masło ekstra Łaciate od Mlekpolu 200 g oraz 300 g i 500 g (osełka).

Czytaj więcej

Mleczarnia w Końskich formalnie własnością Grupy Polmlek

28 września właściciele Grupy Polmlek Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski podpisali umowę kupna zakładu mleczarskiego od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich. Na dołączenie koneckiej mleczarni do Grupy Polmlek zgodę wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Umowa wchodzi w życie 1 października. Ze strony OSM umowę notyfikowali Wiesław Stępień i Hieronim Michałowski.

Czytaj więcej

Hochland docenia jubilatów i emerytów

Celebrowanie jubileuszy swoich pracowników to dla Hochland tradycja, więc nie inaczej było w tym roku. Na specjalnie zorganizowanych uroczystych spotkaniach firma podziękowała tym, którzy w Hochland spędzili okrągłą część swojego życia lub właśnie kończą swoją zawodową przygodę.

Czytaj więcej

Zrównoważoność ma znaczenie

Zrównoważony rozwój jest jednym z tych haseł, które są obecnie często używane, ale co tak naprawdę oznacza? Zasadniczo zrównoważony rozwój polega na znalezieniu sposobów na zaspokojenie naszych obecnych potrzeb bez narażania zdolności przyszłych pokoleń do zaspokojenia ich własnych potrzeb. Innymi słowy to znalezienie idealnej równowagi między czerpaniem z planety tego, czego potrzebujemy, a pozostawieniem wystarczającej ilości dla przyszłych pokoleń. Pomyśl o tym jak o byciu odpowiedzialnym i troskliwym gościem w domu, który nie zjada wszystkich ciasteczek, ale zachowuje część dla innych.

Czytaj więcej

PIM wspiera dbanie o dobrostan zwierząt

Troska o dobrostan zwierząt nie jest zjawiskiem nowym. Na przestrzeni dziejów różne kultury i jednostki opowiadały się za humanitarnym traktowaniem zwierząt. Starożytne cywilizacje, takie jak starożytny Egipt i starożytna Grecja, posiadały prawa i zwyczaje chroniące zwierzęta przed okrucieństwem. W erze nowożytnej ruch na rzecz dobrostanu zwierząt nabrał rozpędu w XIX i XX wieku, co doprowadziło do powstania organizacji zajmujących się prawami i dobrostanem zwierząt.

Czytaj więcej

Kaufland zaprasza do Warszawy na Wielki Finał Festiwalu Polska od Kuchni

Siedemnaście wydarzeń w ciągu pięciu miesięcy, szesnaście województw, tysiące uczestników – tak w skrócie można podsumować festiwal Polska od Kuchni, cykl wyjątkowych pikników w plenerze ukazujących bogactwo kulinarne i kulturowe lokalnych społeczności, które od połowy maja odbywały się niemal w każdy weekend w różnych lokalizacjach. Zwieńczeniem dotychczasowych imprez będzie Wielki Finał, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 30 września na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie.

Czytaj więcej

Hipermarkety na wojnie z dyskontami. W sklepach coraz bardziej rozkręca się cenowy rollercoaster

Ceny w sklepach nie wszędzie tak samo rosną. Okazuje się, że najwolniej idą w górę w hipermarketach, gdzie średni wzrost rdr. jest już jednocyfrowy. Pozostałe formaty drożeją dwucyfrowo. Są to dyskonty, supermarkety i sieci convenience. Eksperci komentujący te dane zwracają szczególną uwagę na to, że między hipermarketami i dyskontami panuje ostra rywalizacja, bo raz wygrywa jeden, a raz drugi segment. Warto więc bacznie obserwować sytuację, zwłaszcza że każdy format kusi czymś innym. W hipermarketach bardziej opłaca się kupować mięso i wędliny, ryby, owoce, napoje, słodycze i desery, karmy dla zwierząt, a także środki higieny osobistej. Natomiast w dyskontach korzystniej jest nabywać nabiał, pieczywo, art. sypkie i tłuszczowe, dodatki spożywcze, warzywa, używki, produkty dla dzieci oraz chemię gospodarczą.

Czytaj więcej

Tego nie wiecie o kawie. Jakie kryje tajemnice i jak przygotowywać jak barista?

Jej ojczyzną jest Etiopia, historia sięga wielu stuleci wstecz, a aromat towarzyszy nam każdego dnia. Kawa, bo o niej oczywiście mowa, od 1949 roku jest sercem firmy Tchibo, która produkuje ją nie tylko z należytą starannością, ale i pasją. Teraz marka, bazując na swoim bogatym doświadczeniu, prezentuje swoisty przewodnik po tym, wciąż jeszcze nieodkrytym, świecie. Przypadający na 29 września Dzień Kawy to idealny moment, aby poznać tajniki jej przygotowania.

Czytaj więcej

Hochland docenia moc gamingu w CSR

29.09.2023

Gaming to coraz bardziej popularna forma rozrywki wśród młodych ludzi na całym świecie, która naturalnie łączy zabawę z nauką i rywalizacją. To również doskonała przestrzeń do działań z zakresu CSR, co postanowiła wykorzystać firma Hochland angażując się w projekt Good Town na platformie Roblox.

Czytaj więcej

Kreatywne liczenie hodowców i nie tylko. Żochowski o sytuacji w PZHBiPM

29.09.2023

Stanisław Żochowski opowiedział nam o początkach rozłamu w Podlaskim Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Jak stwierdza, wykorzystano jego nazwisko, aby pewne osoby mogły osiągnąć swoje cele. Później sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała, szczególnie gdy doszło do ustalania liczby hodowców przed przydzielaniem liczby delegatów na Walny Zjazd PFHBiPM.

Czytaj więcej

Minister Robert Telus: Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, to strategiczne zadanie państwa

29.09.2023

– W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo żywnościowe zostało wskazane jako strategiczne zadanie państwa. Nasza strategia zawiera konkretne cele, które już teraz realizujemy – podkreślił dziś minister Robert Telus podczas konferencji podsumowującej konsultacje publiczne Strategii. Spotkanie zostało zorganizowane w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Czytaj więcej

Agus: Polacy chcą ekologicznych opakowań

29.09.2023

Główny trend dotyczący opakowań dominujący w naszej branży to wyraźnie wzmożone zainteresowanie producentów ekologią, troską o środowisko naturalne. Wynika to zarówno z obserwacji zmian na rynkach globalnych, jak również z uważnej analizy potrzeb konsumenckich – mówi Jarosław Bańda, Dyrektor Komunikacji Agus.

Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Lidl Polska

29.09.2023

Do Zarządu Lidl Polska dołączyli wieloletni pracownicy firmy. Marcin Stopa kieruje pionem ekspansji, inwestycji oraz zakupów technicznych – jest odpowiedzialny za strategiczny rozwój oraz utrzymanie obiektów jak również realizację strategii CSR w koordynowanym obszarze. Jan Słowik odpowiada aktualnie za rozwój części biznesu operacyjnego w Polsce.

Czytaj więcej

Zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Dla niektórych grup żywność może stać się zbyt droga

28.09.2023

Coraz rzadsze i obfitsze opady oraz ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają uprawom i infrastrukturze rolnej. Wymaga to od rolników stosowania nowych metod walki np. z gradem czy opadaniem wód, ale także dostosowania się do wymogów unijnych nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu. Obydwa kierunki działania, jak podkreślają eksperci i rolnicy, powinny być wspierane przez rząd. Mimo zagrożeń w Polsce żywności w krótkim terminie nie zabraknie, ale może ona podrożeć i dla najuboższych grup stać się niedostępna ekonomicznie.

Czytaj więcej

Sztuczna inteligencja wymusza zmianę i podnoszenie kompetencji. Potrzebne będą nowe kategorie specjalistów IT

28.09.2023

Przyspieszonemu rozwojowi sztucznej inteligencji, o której w tym roku – wraz z pojawieniem się ChatGPT – jest bardzo głośno, stale towarzyszy rozmowa o rynku pracy, zagrożeniach i szansach dla niego. Chociaż SI może zastąpić ludzi na niektórych stanowiskach, szczególnie tych związanych z powtarzalnymi i żmudnymi zadaniami, to jednocześnie „wygeneruje” zapotrzebowanie na nową kategorię specjalistów. Wymusi to na programistach podnoszenie i zdobywanie nowych kwalifikacji. Jedynie 20% przedstawicieli firm informatycznych i działów IT firm nieinformatycznych uważa, że dostępne dziś na rynku kompetencje są wystarczające – wynika z badania Sektorowej Rady ds. Kompetencji Informatyka i firmy Antal.

Czytaj więcej

Wielkie sportowe emocje - 11 Hochland Półmaraton - największa w Kaźmierzu impreza biegowa za nami!

Tradycyjnie ostatnia niedziela września upłynęła pod znakiem największej imprezy biegowej w Kaźmierzu. W samym sercu Kaźmierza wystartowało kilkuset biegaczy w kilku biegach. Pojawiły się reprezentacje zespołów biegowych, znakomici goście, uwielbiani wolontariusze. Co więcej? Strefy kibicowania na całej trasie, koncerty, happeningi i atrakcje dla całych rodzin sportowców i kibiców w strefie biegacza.

Czytaj więcej

MLEKOVITA niezmiennie liderem rynku

Grupa Mlekovita dynamicznie się rozwija, utrzymując pozycję lidera rynku mleczarskiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to wyniki najbardziej prestiżowych rankingów branżowych w Polsce, w których systematycznie sięga po najwyższe laury. Jej najwyższej pozycji na krajowym rynku dowodzą wyniki najnowszego XVI Rankingu Spółdzielni Mleczarskich, w którym zwyciężyła właśnie Mlekovita.

Czytaj więcej

Raport #zacznijodlekkiej 2023, o sprawności fizycznej i nawykach żywieniowych dzieci i młodzieży w Polsce.

Wyniki trzeciej edycji badania oceniającego kondycję fizyczną, wiedzę i nawyki żywieniowe polskiej młodzieży są już dostępne w formie raportu #zacznijodlekkiej. Projekt został zrealizowany przez Nestlé Polska wraz z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Instytutem Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW oraz AWF w Warszawie. Celem badania była ocena wiedzy żywieniowej, sposobu żywienia oraz sprawności fizycznej dzieci i młodzieży biorących aktywny udział w programie sportowo-edukacyjnym Lekkoatletyka dla każdego!

Czytaj więcej

Informacja Komisji Europejskiej z posiedzenia Grupy Ekspertów ds. wspólnej Organizacji Rynków Rolnych – Produkty zwierzęce z 21 września 2023

– W lipcu 2023 r. skup mleka wzrósł +0,7% r/r, tj., +82 tys. ton; unijny skup mleka wzrósł 8. miesiąc z rzędu. W tym okresie odnotowano wzrost w 16 p.cz. W ujęciu % największe wzrosty dotyczyły EE +8,5%, RO +7,4%, CY +7,2%, a spadki HR -8,5%, MT -8,5%, EL -6,5%. Ilościowo, 3 p.cz. z największymi wzrostami: DE +58 tys. ton, PL +23 tys. ton oraz NL +21 tys. ton, a spadkami: FR -57 tys. ton, IT -10 tys. ton, HU -4 tys. ton. W okresie styczeń-lipiec 2023 r. skup mleka wzrósł w 14 p.cz.; największe procentowe wzrosty: EE +6,8%, RO 11,4, BG +6,7%, CY 7%, procentowo spadki były najgłębsze w 3 p.cz.: HU -4,2%, HR -6,2%, MT -5%. W odniesieniu do większych producentów mleka, skup mleka wzrósł w DE +2,6%, NL +2,9%, PL +2,1%, ale spadł we FR -2,3%, IT -1,1%, IE – 0,8%. Stabilizacja w ES.

Czytaj więcej

Polska Izba Mleka na targach Polagra!

W dniach 27 – 29 września 2023 r., dzięki współpracy Polskiej Izby Mleka i Międzynarodowych Targów Poznańskich, przedstawiciele firm branży mleczarskiej, nie ponosząc żadnych kosztów, uczestniczą w targach Polagra w Poznaniu.

Czytaj więcej

Konkurs "Supermoc Zdrowe Zęby" od Kota Mleczysława - zgłoś swoją placówkę!

W bieżącym roku szkolnym rozpoczął się ogólnopolski konkurs edukacyjny, przeznaczony dla szkół i placówek biorących udział w projekcie "Mamy kota na punkcie mleka". Program sfinansowany jest z Funduszu Promocji Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Uczniowie, którzy uczestniczą w tej inicjatywie wraz z nauczycielami, mają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród. Termin zgłaszania prac konkursowych mija 4 października 2023 roku.

Czytaj więcej

Kaufland Card z rosnącą liczbą użytkowników. Sieć oferuje klientom moc promocji od nowych partnerów programu lojalnościowego

Kaufland Card cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Program lojalnościowy, który swoją inaugurację miał w marcu bieżącego roku, zgromadził już ponad 3 mln użytkowników. Rośnie jednak nie tylko ich liczba, ale także portfolio partnerów programu. W ostatnim czasie do tego grona dołączyły cztery nowe firmy, a dotychczasowi partnerzy niezmiennie dostarczają klientom sieci Kaufland atrakcyjne oferty promocyjne.

Czytaj więcej

Auchan pierwszą firmą z drugą i trzecią gwiazdką Lean&Green w Polsce

Sieć Auchan Retail Polska niespełna dwa lata po otrzymaniu pierwszej gwiazdki Lean&Green, uzyskała jako pierwsza firma w Polsce, drugą i trzecią gwiazdkę Lean&Green. Trzecia gwiazdka została przyznana za zmniejszenie emisji CO2 w logistyce i transporcie o 35% od początku uczestnictwa sieci w programie. Tym samym sieć w wymierny sposób potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz realizacji celów z obszaru zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza redukcji śladu węglowego. Certyfikat przyznawany jest w międzynarodowym programie redukcji emisji CO2 dla sektora logistyki.

Czytaj więcej

Kaufland zaprasza do wspólnego świętowania Światowego Dnia Zwierząt

Bezpłatne porady weterynarza, behawiorysty i trenera, darmowe usługi groomera, czyli psiego fryzjera, degustacje produktów spożywczych dla pupilów, a także możliwość wsparcia schronisk – to tylko niektóre z punktów programu Dnia Zwierząt w Kauflandzie, który odbędzie się 30 września przed wybranymi sklepami sieci we Wrocławiu i w Warszawie. Wydarzenie zorganizowano z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który przypada 4 października.

Czytaj więcej

Inflacja weszła do restauracji z szybkim jedzeniem. Klienci w wakacje uciekli do sklepów po gotowe dania

Inflacja mocno weszła do restauracji z szybkim jedzeniem i wypłoszyła część klientów. Polacy w wakacje zdecydowanie ograniczyli wyjścia do pizzerii i fast foodów. Potwierdzają to wyniki badania, które zostało przeprowadzone na próbie blisko 458 tys. osób. I tak od początku czerwca do końca sierpnia br. łącznie ww. restauracje straciły rok do roku ponad 13% klientów i 14% wizyt. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Do tego w analizowanym okresie badani spędzili tam średnio nieco ponad 4 godz. Ciekawe jest też to, że pizzerie odnotowały ponad 2-krotnie gorszy wynik niż fast foody. Eksperci, komentujący te dane, tłumaczą, że pod wpływem wzrostu cen konsumenci zmienili swoje zachowania. Wizyty w restauracjach stały się mniej popularne, na czym skorzystały sklepy z gotowymi daniami.

Czytaj więcej

wszystko.pl nawiązało współpracę strategiczną z InPost. Program „wszystko+” z korzyścią dla sprzedawców i kupujących

Pod koniec sierpnia platforma zakupowa wszystko.pl (należąca do Grupy Kapitałowej Comarch) nawiązała współpracę z jednym z liderów rynku operatorów logistycznych w Polsce – firmą InPost. Już niedługo sprzedający będą mogli zintegrować w serwisie dedykowany pakiet usług, a co za tym idzie – zyskać preferencyjne warunki cenowe na nadawanie paczek do klientów.

Czytaj więcej

Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie oszczędnych Polaków. W pół roku fiskus zabrał im ponad 5 mld

W pierwszej połowie br. wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 5,39 mld zł. To o 28,7% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. A w porównaniu do pierwszego półrocza 2021 roku ostatnio nastąpił wzrost aż o 68,9%. To wszystko dzieje się w warunkach wysokiej inflacji. Ponadto z danych resortu finansów wynika, że podatek od zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych za ostatnie 6 miesięcy wyniósł ponad 2,8 mld zł. Natomiast 1,9 mld zł to dochód ze zryczałtowanego podatku od zysków z lokat bankowych i funduszy kapitałowych. Eksperci komentujący ww. dane twierdzą, że podatek ten jest szkodliwy zarówno dla społeczeństwa, jak i dla gospodarki. Jednocześnie dodają, że w kolejnych miesiącach wpływy z tego podatku raczej będą w dalszym ciągu rosły.

Czytaj więcej

Zakładanie jednoosobowych firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności jest na dwucyfrowym plusie

Od stycznia do lipca br. do rejestru CEIDG wpłynęło 179,2 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, co oznacza niewielki spadek – o 1,2% rdr. Do tego odnotowano ponad 110 tys. wznowień, czyli o 16,6% więcej niż rok wcześniej. Wniosków dotyczących zamknięcia tego typu firm było 116,4 tys. To skok o 0,2% rdr. Z kolei najczęściej wnioskowano o zawieszenie. Takich przypadków było 201,9 tys. I tu nastąpił wzrost o 7,9% rok do roku. Pod każdym względem najaktywniejsze były podmioty niepodające miejsca wykonywanej działalności. A biorąc pod uwagę poszczególne województwa, w każdym zestawieniu na czele było mazowieckie.

Czytaj więcej

W Polsce żyje już nawet 4 miliony imigrantów! Nowy raport WEI

W porównaniu z rokiem 1990 liczba migrantów na całym świecie wzrosła o 83,4%! W Polsce łączną liczbę imigrantów można szacować na ok. 3,5–4 mln, z czego 60–75% stanowią Ukraińcy. Zwłaszcza ostatnie lata z wojną na Ukrainie przyniosły znaczący trend wzrostowy imigracji przy jednoczesnym (powolnym) spadku emigracji.

Czytaj więcej

Transformacja cyfrowa i digitalizacja w sektorze faktoringowym

Postępująca i coraz bardziej zaawansowana transformacja cyfrowa przedsiębiorstw dotyka także branżę faktoringową. Głównym celem digitalizacji jest zapewnienie klientom wygody oraz szybkiej i sprawnej obsługi, a samemu rynkowi wzrostu, tym bardziej że zainteresowanie usługą nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Czytaj więcej

Jesienią postaw na kreatywne gry i zabawki! Czyli jak w świecie maxi, na prowadzenie wychodzi mini…

Jesień to czas, kiedy dni stają się krótsze, a aura pogodowa nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Gdy za oknem pada deszcz, a wiatr mrozi policzki szukamy alternatyw, aby nie spędzić całych dni przed szklanym ekranem. Jak zagospodarować ten czas na kreatywnych zabawach i aktywnościach zachęcających całą rodzinę do działania? Jak obudzić w sobie wewnętrzne dziecko i wciągnąć się w niesamowitą podróż w przeszłość? Mamy kilka pomysłów!

Czytaj więcej

Polagra rozpoczęta

27.09.2023

W Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, rozpoczęły się dziś targi Polagra. W uroczystym otwarciu wydarzenia uczestniczył sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Czytaj więcej