
Zagospodarujemy osady mleczarskie
Zagospodarujemy osady mleczarskie w technologii BIOROL w procesie odzysku R3. Posiadamy wszystkie pozwolenia zgodnie z najnowszymi wymogami prawnymi.
Zagospodarujemy osady mleczarskie w technologii BIOROL w procesie odzysku R3. Posiadamy wszystkie pozwolenia zgodnie z najnowszymi wymogami prawnymi.
24 maja w Teatrze Kamienica w Warszawie odbyła się Gala Liderów Rynku FMCG i Handlu. Podczas tego wydarzenia firma Hochland Polska otrzymała Nagrodę Specjalną Złoty Paragon 2023 dla produktu Almette Serki Wiejskie w Kategorii Nowości.
Mleko Łaciate świeże 2,0% i Ser Gouda w plastrach 150 g zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach w konkursie „Złoty Paragon 2023 – Nagroda Kupców Polskich”. Wyróżnienia przyznano natomiast Maślance Mrągowskiej o smaku truskawkowym, serkowi śmietankowemu Łaciatemu z cebulą i szczypiorkiem, a także masłu ekstra oraz mixowi Łaciatemu.
Akcja "Mamy kota na punkcie mleka", organizowana przez Polską Izbę Mleka, sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka, ponownie została objęta patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
#TeamKaufland stawia na zrównoważony rozwój – pod takim hasłem rozpoczęła się kampania sieci Kaufland skierowana przede wszystkim do pracowników firmy. Jej bohaterami, a zarazem ambasadorami są osoby, które w swojej codziennej pracy wnoszą istotny wkład w zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa. Kampania ma na celu wzmocnić świadomość personelu na temat działań sieci Kaufland w obszarze ESG, a także jest wyrazem uznania dla pracowników za ich zaangażowanie.
Wraz z nadejściem wiosny rozkwitła oferta kulturalna kawiarni Green Caffè Nero. Zainteresuje ona przede wszystkim zapalonych rowerzystów, wielbicieli spacerów po Warszawie oraz, w Dniu Dziecka, najmłodszych z Warszawy i Wrocławia. Nowa inicjatywa #zKawąNaRowerze to seria aktywności rowerowych, np. wspólne wycieczki rowerowe z przewodnikiem różnymi trasami stolicy startujące z lokalu na warszawskich Bulwarach. Warszawskie kawiarnie będą również kontynuować cykl spacerów #zKawąPoWarszawie.
Polskie firmy są dopiero na początku drogi do zrównoważonego rozwoju, ale przykładają do niego coraz większą wagę, co wymusza m.in. presja regulacyjna oraz rosnące oczekiwania ze strony klientów, inwestorów i partnerów biznesowych. – Aby model produkcji był zrównoważony, trzeba jednak wprowadzić zmiany w całym łańcuchu dostaw. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zarówno producenci, dostawcy, operatorzy logistyczni, jak i klienci – czyli wszyscy uczestnicy tego łańcucha – poszukają odpowiednich rozwiązań już na etapie jego projektowania – zauważa Halina Brdulak z SGH i UN Global Compact Network Poland. Czasem wystarczy wprowadzić w nim nawet niewielkie zmiany, które w dużej skali przełożą się na wymierny efekt środowiskowy i ekonomiczny, przynosząc wielomilionowe oszczędności.
Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu. Eksperci tłumaczą to m.in. wysokimi kosztami produkcji, które są przerzucane na konsumentów. Jednak złe prognozy dopiero nadchodzą. Kolejny impuls do podwyżek dadzą nowe przepisy unijne. Rada UE zatwierdziła rozporządzenie zapobiegające tzw. wylesianiu. Branża wskazuje, że niektórzy wytwórcy nie są przygotowani do zmian, bo brakuje im odpowiednich certyfikatów. Najtańsze rolki mogą więc zniknąć z rynku. Znawcy tematu dodają także, że w sklepach będzie drożej, ale uleganie panice tylko pogorszy sprawę. Uważają też, że UOKiK powinien już teraz lepiej przyglądać się praktykom retailerów, bo może dojść do zupełnie nieuzasadnionych podwyżek.
W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi. Eksperci komentujący te dane twierdzą, że wyniki byłyby gorsze, ale Ukraińcy podnieśli statystyki. Ponadto w pierwszych trzech miesiącach br. 41,5 tys. zawieszonych jednoosobowych firm wnioskowało o wznowienie. To aż o ponad 24% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. I jak w tym przypadku mówią obserwatorzy rynku, widać lekką poprawę nastrojów po bardzo trudnych ekonomicznie czasach. Niektórzy też uważają, że jak sytuacja w gospodarce się poprawi, to wznowień będzie więcej.
GlobalSM, agencja marketingu zintegrowanego, odpowiedzialna jest za szeroko pojęty branding nowego glampingu Liva Park. W zakresie już wykonanych prac powstała kompleksowa identyfikacja wizualna marki, jej nazwa oraz pełna kreacja strony www.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.
Jak podał serwis bielsk.eu, większość rolników i pracowników spółdzielni Bielmlek otrzymało się zaległe pieniądze. Jednak w większości rolnicy muszą je zwrócić do ARiMR.
Skutki Zielonego Ładu należy rozpatrywać w dłuższym terminie. Cele, które za sobą niesie dotyczące zmniejszenia emisji, zużycia środków ochrony roślin czy reżimu związanego ze strukturą upraw spowodują wzrost kosztów produkcji - mówi Grzegorz Rykaczewski, ekspert rynku Agrifood w Banku Pekao S.A.
Oczekuje się, że lepsza wydajność produkcji i większy inwentarz bydła zwiększą produkcję mleka surowego w Chinach o cztery procent, do ponad 42 milionów ton metrycznych (MMT) w 2023 r. Przewiduje się, że wysoka produkcja mleka surowego będzie wspierać wyższą produkcję pełnego mleka w proszku (WMP). Krajowa produkcja PMP będzie ciążyć na imporcie zarówno PMP, jak i odtłuszczonego mleka w proszku. Oczekuje się jednak, że import innych produktów mlecznych, takich jak ser i masło, wzrośnie w 2023 r. ze względu na zniesienie ograniczeń związanych z COVID-19.
Rolnik utrzymujący zwierzęta w systemie rolnictwa ekologicznego może ubiegać się o płatność dobrostanową na uproszczonych zasadach. Z jakimi korzyściami wiąże się to rozwiązanie oraz jakie są wymogi takiej kwalifikacji? Na to pytanie odpowiedział nam Michał Rybarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.
Nabór wniosków o dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych rozpoczyna się 5 czerwca i potrwa do 5 lipca 2023 r. Pieniądze pochodzą z PROW 2014-2020.
Współpraca bilateralna państw w obszarze rolnictwa była tematem dzisiejszego spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z przedstawicielami administracji i biznesu Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich (PZEA). Ministrowi towarzyszył podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra. Delegacji emirackiej przewodniczył Ahmed Al Sayegh, minister stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej PZEA.
Premier zaakceptował propozycję nowej linii kredytowej dla firm skupujących od polskiego rolnika zboże, jak również tzw. owoce miękkie - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Jak ożywić fortunę sklepów spożywczych? Nie wystarczy mniejsza presja ceowa ze strony dostawców. Sieci muszą przekonać ostrożnych klientów, że najgorsze już minęło i mogą więcej wydawać na zakupy. Dopóki tak się nie stanie, marże sklepów spożywczych pozostaną w uścisku inflacji.
MRiRW chce zmienić rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Żywność z owadami ma zostać oznakowania specjalnym znakiem graficznym.
Sejm uchwalił w piątek bez poprawek ustawę, która ułatwić budowanie biogazowni rolniczych. Odrzucono zmiany proponowane przez opozycję, zgłoszone w drugim czytaniu.
Możliwe jest, że w pierwszych miesiącach po waloryzacji sieci handlowe faktycznie zaobserwują wyższą aktywność zakupową konsumentów, jednak trudno przewidywać, że ten efekt utrzyma się w dłuższym czasie - mówi nam Kinga Marczak, pełnomocnik zarządu do spraw handlu w Grupie Personnel Service.
Jak podaje gostynska.pl, zarząd spółdzielni mleczarskiej w Gostyniu podnosi ceny mleka. Wcześniej, ich gwałtowna i znaczna obniżka spowodowała wybuch niezadowolenia dostawców mleka.
Tu potrzebne są czyny, a nie puste słowa - panie premierze Telusie. Słowa to producenci polskiego mleka już słyszeli z ust pana poprzedników. Teraz trzeba działać i to w trybie przyspieszonym, bo jak dalej tak będzie, to nie wiadomo ile zostanie z polskiego sektora mleczarskiego.
Grupa Schwarz, która zarządza sieciami Lidl i Kaufland, odnotowała sprzedaż w wysokości 154,1 mld euro w roku finansowym 2022, co oznacza wzrost o 15,4% rok do roku.
Spółdzielcza Mleczarnia SPOMLEK podjęła decyzję o wystąpieniu z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Jak można nieoficjalnie się dowiedzieć została ona podjęta jednomyślnie na Walnym Zgromadzeniu członków Spółdzielni.
Szwajcarzy chcieliby, aby określenie Emmentaler było używane wyłącznie w odniesieniu do ich serowej specjalności. Będący częścią TSUE sąd UE odrzucił taki wniosek.
Zagospodarujemy osady mleczarskie w technologii BIOROL w procesie odzysku R3. Posiadamy wszystkie pozwolenia zgodnie z najnowszymi wymogami prawnymi.
Grupa Mlekovita, lider branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, wciąż się rozwija, konsekwentnie budując swoją pozycję na świecie. W trzecim kwartale br. do Grupy dołączą dwa zakłady Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie (w Czarnkowie i w Chodzieży), rozszerzając liczbę zakładów produkcyjnych skupionych pod szyldem Mlekovity do 24 (i do 5 w Wielkopolsce). W piątek o połączeniu zdecydowało Zebranie Przedstawicieli Członków OSM w Czarnkowie.
Polska Izba Mleka wraz z Ambasadą Królestwa Danii mają ogromną przyjemność zaprosić Państwa na warsztat będący częścią duńsko-polskiego sojuszu na rzecz zrównoważonej produkcji mleka i przetworów mlecznych. Kolejne spotkanie odbędzie się 31 maja w Ambasadzie Królestwa Danii przy ul. Marszałkowska 142 w Warszawie w godzinach 9-14.
Definicja dobrostanu zwierząt nie jest łatwa do zdefiniowania ponieważ wyrasta z takich jakości biologicznych, jak: stres, tolerancja, adaptacja, kondycja i homeostaza. „Dobrostan zwierząt dotyczy organizmu jako całości i uwzględnia wszystkie jego funkcje, od reakcji psychicznych (emocje, odczucia) do zjawisk na poziomie komórkowym.
Promowanie idei sprawiedliwego handlu, uwrażliwienie konsumentów na sytuację rolników w krajach rozwijających się oraz zwiększanie rozpoznawalności certyfikowanych produktów to główne cele kampanii „Miesiąc Fairtrade”, którą wspiera Kaufland. W trakcie kampanii, która potrwa do 12 czerwca, klienci sieci będą mogli wziąć udział w loterii paragonowej i wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Nową maszynę do wyciągania sera z form zaprojektowała i zainstalowała w Lazurze kaliska firma FB-mont.
Od 2029 r. europejski system handlu emisjami CO2 ma objąć także – obok przemysłu – ogrzewanie budynków mieszkalnych i transport prywatny. Warsaw Enterprise Institute w raporcie „Zapłacą najubożsi” opracowanym przez ekonomistę Marka Lachowicza wylicza, że będzie to oznaczać wzrost kosztów przeciętnego gospodarstwa domowego o ok. 1560 zł rocznie.
Przepisy podnoszące próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży z 500 do 800 zł miały obowiązywać od połowy marca br. Nowelizacja art. 119 Kodeksu wykroczeń została jednak przesunięta na początek października br. Sklepy zyskały tym samym dodatkowy czas na wdrożenie nowych zabezpieczeń, ale i tak wkrótce zostaną skonfrontowane z sytuacją prawą, która może zachęcić złodziei do większej zuchwałości. Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji przewiduje, że sprawcy będą mogli ukraść nie tylko więcej produktów podstawowej konsumpcji, ale także ekskluzywne artykuły spożywcze, drobne AGD, elektronikę czy odzież. Z kolei Łukasz Grzesik, specjalista ds. zabezpieczeń w handlu, uważa, że problem kradzieży sklepowych będzie narastał, bo mają one związek z sytuacją gospodarczą.
Jak długo jeszcze będziemy oswajać się z sytuacją, że zmiana jest po prostu elementem towarzyszącym naszej biznesowej rzeczywistości, a jej proces będzie tylko przyspieszać? – pytał Mariusz Łukasiewicz, prezes zarządu BNP Paribas Faktoring podczas debaty „Lider na trudne czasy” XV-ego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jak zauważa, do każdego wyzwania można, a nawet powinno się odpowiednio przygotować – między innymi dzięki właściwemu planowaniu i mechanizmom, które pozwalają nauczyć się odpowiednich reakcji na nowe okoliczności.
22 maja weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Zanim jeszcze zaczęła obowiązywać, doczekała się nowelizacji. Część ekspertów krytykuje termin i zakres wprowadzonych zmian. Ale nie brakuje też głosów, że większym problemem byłby ich brak. Podjęte kroki są bowiem następstwem promowania agresywnej optymalizacji. Podzielone opinie dotyczą też ukrytych zysków, czyli konstrukcji znanej z estońskiego CIT-u. Ponadto pojawiają się komentarze na temat nieodpłatnego świadczenia. Może się zdarzyć, że wykonanie go na rzecz fundacji będzie skutkować powstaniem przychodu do opodatkowania. Pojawiają się również głosy, że zdezorientowani przedsiębiorcy mogą nawet wstrzymać się z zakładaniem fundacji lub zacząć szukać luk w niejasnych i trudnych do zastosowania przepisach.
Liczba matek samodzielnie wychowujących dzieci w Polsce wynosi niemal dwa miliony, a co czwarta rodzina jest tworzona przez samotnego rodzica. Wychowywanie dziecka w pojedynkę to niezwykłe wyzwanie, jednak łącząc siły możemy wesprzeć osoby, które na co dzień je podejmują. Tym założeniem kieruje się marka Tchibo, która po raz kolejny przekazała 100 000 zł na rzecz Domów Samotnej Matki Stowarzyszenia MONAR.
Pokolenie Z jest przedmiotem analizy wielu osób już od jakiegoś czasu – często na pierwszy rzut oka bardzo różni się od starszych generacji niemal na wszystkich polach. Wokół niego narosło już także wiele mitów w tym ten, że nie dba o porządek, jest leniwe, a sprzątanie to ostatnia rzecz na jaką ma ochotę. Jak wynika jednak z badania SW Research na zlecenie cleangang, „Zetki” wcale nie odbiegają pod tym względem od innych pokoleń.
Zachęcamy do skorzystania z pomocy w ramach kończącego się Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Przedstawiamy aktualny harmonogram trwających i planowanych naborów wniosków. Nabory kończą się 29 grudnia 2023 r.
Wiele podstawowych kategorii spożywczych, które w ostatnim roku mocno podrożały, jak cukier, mąki, makarony, mleko czy sól, w kwietniu sprzedawały się w małych sklepach w kwietniu znacznie gorzej niż przed rokiem.
23 maja br. Polska Izba Handlu wybrała nowego prezesa zarządu. Został nim Maciej Ptaszyński, wcześniej wiceprezes i dyrektor generalny.
Będziemy obserwować tempo topnienia budżetu "Mojego Prądu" 5.0 i ewentualnie dokładali nowe środki, by więcej osób mogło skorzystać z dotacji do paneli fotowoltaicznych i np. pomp ciepła - mówi PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Obecnie budżet wynosi 0,5 mld zł.
Krajowa Grupa Spożywcza nie wyreguluje wszystkich rynków rolnych, ale może oddziaływać na rynek. By było to możliwe, KGS musi się skonsolidować i wzmocnić - mówił w środę na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa prezes KGS Marek Zagórski.
Polskie firmy są dopiero na początku drogi do zrównoważonego rozwoju, ale przykładają do niego coraz większą wagę, co wymusza m.in. presja regulacyjna oraz rosnące oczekiwania ze strony klientów, inwestorów i partnerów biznesowych. – Aby model produkcji był zrównoważony, trzeba jednak wprowadzić zmiany w całym łańcuchu dostaw. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zarówno producenci, dostawcy, operatorzy logistyczni, jak i klienci – czyli wszyscy uczestnicy tego łańcucha – poszukają odpowiednich rozwiązań już na etapie jego projektowania – zauważa Halina Brdulak z SGH i UN Global Compact Network Poland. Czasem wystarczy wprowadzić w nim nawet niewielkie zmiany, które w dużej skali przełożą się na wymierny efekt środowiskowy i ekonomiczny, przynosząc wielomilionowe oszczędności.
W rankingu 500 największych firm Rzeczpospolitej, Grupa Polmlek z przychodem ponad 9,8 mld złotych za 2022 rok, wyprzedziła Mlekovitę i Mlekpol. Wśród 500 największych firm tylko Grupa Maspex jako producent wyrobów spożywczych znalazła się wyżej niż Polmlek.
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) należy unikać utrzymywania bydła mlecznego na uwięzi oraz zapewnić każdej krowie co najmniej 9 m2 powierzchni w oborze.
Realizacja gospodarki obiegu zamkniętego powoduje, że mleczarstwo ma przed sobą wiele wyzwań. Przy czym są one związane z generalnym procesem mającym na celu likwidację strat i marnotrawienia żywności, ograniczanie emisji gazów cieplarnianych czy też zmianę modelu wykorzystywania tworzyw sztucznych w opakowaniach.
24 maja wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw.
Waloryzacja 500plus to oczywiście dobra informacja z punktu widzenia konsumpcji. To powinien być silny bodziec dla spożycia prywatnego w przyszłym roku, co oznacza pozytywne efekty zarówno dla producentów wyrobów konsumpcyjnych, jak i sektora handlowego. Jednak to nie musi oznaczać, że najbardziej skorzystają na tym producenci artykułów spożywczych i podmioty wyspecjalizowane w handlu tymi produktami - mówi nam Grzegorz Rykaczewski, ekspert rynku Agrifood w Banku Pekao S.A.
Wystartował pilotaż programu Fundacji Biedronki „Poczta Obiadowa”. Już wkrótce do drzwi 550 seniorów co tydzień dostarczane będą obiady na dwa dni.
Kwestia śladu węglowego to obecnie bardzo złożony problem, gdyż firmy starają się przynajmniej w kilku sferach redukować ten ślad – mówi Katarzyna Barańska, liderka Zespołu Dekarbonizacji w kancelarii Osborne Clarke.
– Potrzebujemy w systemie więcej energii z OZE ze względu nie tylko na cele klimatyczne, ale przede wszystkim na ceny energii. Nie osiągniemy niższych cen bez zwiększenia udziału energii z OZE, a do tego niezbędne są magazyny energii – podkreśla Barbara Adamska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. Jak wskazuje, w Polsce ten rynek dopiero raczkuje, ale zainteresowanie rośnie, szczególnie ze strony prosumentów, m.in. dzięki dotacjom z programu Mój Prąd. Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest obecnie ok. 1,2 mln prosumenckich instalacji PV, ma on przed sobą ogromne perspektywy rozwoju. – Magazyny energii są jednak potrzebne w różnych punktach systemu elektroenergetycznego, powinny być też uzupełnieniem źródeł wielkoskalowych, farm fotowoltaicznych lub wiatrowych – mówi ekspertka.
Najwyższe zadłużenie handel miał w trzecim kwartale 2021 roku. Od tego czasu systematycznie spadało. Teraz jednak widać ponownie wzrost. To efekt zmian zachowań konsumenckich.
W trzecim kwartale br. do Grupy Mlekovita dołączą dwa zakłady Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie (w Czarnkowie i w Chodzieży), rozszerzając liczbę zakładów produkcyjnych skupionych pod szyldem Mlekovity do 24 (i do 5 w Wielkopolsce). W piątek o połączeniu zdecydowało Zebranie Przedstawicieli Członków OSM w Czarnkowie.
Jak wynika z danych GUS, w kwietniu br., za hl mleka płacono w skupie 216,80 zł, tj. o 2,6% mniej niż w poprzednim miesiącu, ale o 1,6% więcej niż w kwietniu 2022 r.
W imieniu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich – Związek Rewizyjny, w związku z krytyczną sytuacją na rynku mleka, zwracamy się z wnioskiem o podjęcie działań w ramach UE w celu uruchomienia realnych działań w zakresie interwencji na rynku mleka UE – skupu interwencyjnego odtłuszczonego mleka w proszku i masła.
Przepisy wdrażające regulacje unijnej Dyrektywy DAC7 przewidują raportowanie szefowi KAS informacji o sprzedawcach dokonujących w sieci sprzedaży towarów i niektórych usług - mówi Marta Kasztelan, koordynator legislacyjny e-Izby.