
Zagospodarujemy osady mleczarskie
Zagospodarujemy osady mleczarskie w technologii BIOROL w procesie odzysku R3. Posiadamy wszystkie pozwolenia zgodnie z najnowszymi wymogami prawnymi.
Zagospodarujemy osady mleczarskie w technologii BIOROL w procesie odzysku R3. Posiadamy wszystkie pozwolenia zgodnie z najnowszymi wymogami prawnymi.
Informowanie konsumentów o produktach spożywczych w świetle aktualnych przepisów
Tegoroczna uroczystość wręczenia znaków Poznaj Dobrą Żywność odbyła się 27 września podczas gali towarzyszącej poznańskim targom POLAGRA. Znakiem PDŻ, jako produkt charakteryzujący się najwyższą jakością, wyróżnione zostało między innymi masło ekstra Łaciate od Mlekpolu 200 g oraz 300 g i 500 g (osełka).
28 września właściciele Grupy Polmlek Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski podpisali umowę kupna zakładu mleczarskiego od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich. Na dołączenie koneckiej mleczarni do Grupy Polmlek zgodę wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Umowa wchodzi w życie 1 października. Ze strony OSM umowę notyfikowali Wiesław Stępień i Hieronim Michałowski.
Celebrowanie jubileuszy swoich pracowników to dla Hochland tradycja, więc nie inaczej było w tym roku. Na specjalnie zorganizowanych uroczystych spotkaniach firma podziękowała tym, którzy w Hochland spędzili okrągłą część swojego życia lub właśnie kończą swoją zawodową przygodę.
Podczas tegorocznych targów POLAGRA 2023 produkty Mlekovity zostały uhonorowane Złotymi Medalami, Złotym Medalem – Wybór Konsumentów, nagrodą Grand Prix, a stoisko statuetką Złotego Akantu.
Na spełnienie marzeń, dla aktywnych, dla dobrej zabawy – tej jesieni marka Rolmlecz mnoży pozytywne emocje i dziękując konsumentom za docenianie jakości oraz smaku serka z krówką, rozdaje atrakcyjne nagrody! W pierwszych dniach października rusza wielka loteria, w której do zgarnięcia jest aż 8 x 5.000 zł, smartwatche oraz przenośne głośniki JBL.
Zrównoważony rozwój jest jednym z tych haseł, które są obecnie często używane, ale co tak naprawdę oznacza? Zasadniczo zrównoważony rozwój polega na znalezieniu sposobów na zaspokojenie naszych obecnych potrzeb bez narażania zdolności przyszłych pokoleń do zaspokojenia ich własnych potrzeb. Innymi słowy to znalezienie idealnej równowagi między czerpaniem z planety tego, czego potrzebujemy, a pozostawieniem wystarczającej ilości dla przyszłych pokoleń. Pomyśl o tym jak o byciu odpowiedzialnym i troskliwym gościem w domu, który nie zjada wszystkich ciasteczek, ale zachowuje część dla innych.
Troska o dobrostan zwierząt nie jest zjawiskiem nowym. Na przestrzeni dziejów różne kultury i jednostki opowiadały się za humanitarnym traktowaniem zwierząt. Starożytne cywilizacje, takie jak starożytny Egipt i starożytna Grecja, posiadały prawa i zwyczaje chroniące zwierzęta przed okrucieństwem. W erze nowożytnej ruch na rzecz dobrostanu zwierząt nabrał rozpędu w XIX i XX wieku, co doprowadziło do powstania organizacji zajmujących się prawami i dobrostanem zwierząt.
Siedemnaście wydarzeń w ciągu pięciu miesięcy, szesnaście województw, tysiące uczestników – tak w skrócie można podsumować festiwal Polska od Kuchni, cykl wyjątkowych pikników w plenerze ukazujących bogactwo kulinarne i kulturowe lokalnych społeczności, które od połowy maja odbywały się niemal w każdy weekend w różnych lokalizacjach. Zwieńczeniem dotychczasowych imprez będzie Wielki Finał, który odbędzie się już w najbliższą sobotę 30 września na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie.
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Świadomości na Temat Strat i Marnowania Żywności (29.09.), wystartowała edukacyjna kampania Foodsi, której partnerem zostało Glovo. Marki połączyły siły, aby wspólnie walczyć z ogromnym problemem marnowania.
Ceny w sklepach nie wszędzie tak samo rosną. Okazuje się, że najwolniej idą w górę w hipermarketach, gdzie średni wzrost rdr. jest już jednocyfrowy. Pozostałe formaty drożeją dwucyfrowo. Są to dyskonty, supermarkety i sieci convenience. Eksperci komentujący te dane zwracają szczególną uwagę na to, że między hipermarketami i dyskontami panuje ostra rywalizacja, bo raz wygrywa jeden, a raz drugi segment. Warto więc bacznie obserwować sytuację, zwłaszcza że każdy format kusi czymś innym. W hipermarketach bardziej opłaca się kupować mięso i wędliny, ryby, owoce, napoje, słodycze i desery, karmy dla zwierząt, a także środki higieny osobistej. Natomiast w dyskontach korzystniej jest nabywać nabiał, pieczywo, art. sypkie i tłuszczowe, dodatki spożywcze, warzywa, używki, produkty dla dzieci oraz chemię gospodarczą.
eksperta rynku pracy Mikołaja Zająca, prezesa Conperio
Kupowanie żywności ekologicznej deklaruje aż 81,9% respondentów. Mimo to, tylko 13,4% z nich zawsze sprawdza, czy jest ona certyfikowana, tj. oznaczona unijnym symbolem Euroliścia.
Jej ojczyzną jest Etiopia, historia sięga wielu stuleci wstecz, a aromat towarzyszy nam każdego dnia. Kawa, bo o niej oczywiście mowa, od 1949 roku jest sercem firmy Tchibo, która produkuje ją nie tylko z należytą starannością, ale i pasją. Teraz marka, bazując na swoim bogatym doświadczeniu, prezentuje swoisty przewodnik po tym, wciąż jeszcze nieodkrytym, świecie. Przypadający na 29 września Dzień Kawy to idealny moment, aby poznać tajniki jej przygotowania.
Jakie są największe wyzwania stojące przed sektorem mleczarskim w najbliższej przyszłości? Na to pytanie odpowiedziała nam Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka i pierwsza wiceprzewodnicząca Cogeca. Podzieliła się także spostrzeżeniami płynącymi z dwudziestu edycji Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.
Już po raz szesnasty został zorganizowany Ranking Spółdzielni Mleczarskich, który jest zestawieniem najlepszych mleczarni w Polsce. Które spółdzielnie zostały docenione?
Gaming to coraz bardziej popularna forma rozrywki wśród młodych ludzi na całym świecie, która naturalnie łączy zabawę z nauką i rywalizacją. To również doskonała przestrzeń do działań z zakresu CSR, co postanowiła wykorzystać firma Hochland angażując się w projekt Good Town na platformie Roblox.
Stanisław Żochowski opowiedział nam o początkach rozłamu w Podlaskim Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Jak stwierdza, wykorzystano jego nazwisko, aby pewne osoby mogły osiągnąć swoje cele. Później sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała, szczególnie gdy doszło do ustalania liczby hodowców przed przydzielaniem liczby delegatów na Walny Zjazd PFHBiPM.
29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości o Marnowaniu Żywności. W związku z tym minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w konkursie pt. Nie marnuj żywności. Szkoda planety!
– W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo żywnościowe zostało wskazane jako strategiczne zadanie państwa. Nasza strategia zawiera konkretne cele, które już teraz realizujemy – podkreślił dziś minister Robert Telus podczas konferencji podsumowującej konsultacje publiczne Strategii. Spotkanie zostało zorganizowane w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.
Główny trend dotyczący opakowań dominujący w naszej branży to wyraźnie wzmożone zainteresowanie producentów ekologią, troską o środowisko naturalne. Wynika to zarówno z obserwacji zmian na rynkach globalnych, jak również z uważnej analizy potrzeb konsumenckich – mówi Jarosław Bańda, Dyrektor Komunikacji Agus.
Do Zarządu Lidl Polska dołączyli wieloletni pracownicy firmy. Marcin Stopa kieruje pionem ekspansji, inwestycji oraz zakupów technicznych – jest odpowiedzialny za strategiczny rozwój oraz utrzymanie obiektów jak również realizację strategii CSR w koordynowanym obszarze. Jan Słowik odpowiada aktualnie za rozwój części biznesu operacyjnego w Polsce.
Analiza kondycji finansowej przedsiębiorstwa jest kluczowym narzędziem procesu restrukturyzacji.
W ostatnich tygodniach pojawiła się możliwość sprzedaży masła i mleka w proszku na rezerwy tworzone przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. O tym, ale również i innych działaniach prowadzonych przez Agencję, z jej prezesem Michałem Kuczmierowskim rozmawia Artur Puławski.
Firmy John Deere i DeLaval połączyły wysiłki, aby stworzyć Centrum Zrównoważonego Rozwoju Mleka (MSC), cyfrowy ekosystem wspomagający technologię produkcji mleka.
Nie marnuję, bo mądrze przechowuję! – pod takim hasłem startuje kampania edukacyjna sieci Biedronka realizowana we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności.
Coraz rzadsze i obfitsze opady oraz ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają uprawom i infrastrukturze rolnej. Wymaga to od rolników stosowania nowych metod walki np. z gradem czy opadaniem wód, ale także dostosowania się do wymogów unijnych nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu. Obydwa kierunki działania, jak podkreślają eksperci i rolnicy, powinny być wspierane przez rząd. Mimo zagrożeń w Polsce żywności w krótkim terminie nie zabraknie, ale może ona podrożeć i dla najuboższych grup stać się niedostępna ekonomicznie.
Przyspieszonemu rozwojowi sztucznej inteligencji, o której w tym roku – wraz z pojawieniem się ChatGPT – jest bardzo głośno, stale towarzyszy rozmowa o rynku pracy, zagrożeniach i szansach dla niego. Chociaż SI może zastąpić ludzi na niektórych stanowiskach, szczególnie tych związanych z powtarzalnymi i żmudnymi zadaniami, to jednocześnie „wygeneruje” zapotrzebowanie na nową kategorię specjalistów. Wymusi to na programistach podnoszenie i zdobywanie nowych kwalifikacji. Jedynie 20% przedstawicieli firm informatycznych i działów IT firm nieinformatycznych uważa, że dostępne dziś na rynku kompetencje są wystarczające – wynika z badania Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka i firmy Antal.
Zagospodarujemy osady mleczarskie w technologii BIOROL w procesie odzysku R3. Posiadamy wszystkie pozwolenia zgodnie z najnowszymi wymogami prawnymi.
Informowanie konsumentów o produktach spożywczych w świetle aktualnych przepisów
Mlekpol triumfuje w konkursie Lider Forum PRODUKTY 2023, organizowanym przez „Forum Mleczarskie Handel”. Głosami przedstawicieli handlu detalicznego i hurtowego aż 9 produktów Spółdzielni znalazło się w pierwszej trójce najciekawszych produktów mlecznych i tłuszczów żółtych w różnych kategoriach.
Tradycyjnie ostatnia niedziela września upłynęła pod znakiem największej imprezy biegowej w Kaźmierzu. W samym sercu Kaźmierza wystartowało kilkuset biegaczy w kilku biegach. Pojawiły się reprezentacje zespołów biegowych, znakomici goście, uwielbiani wolontariusze. Co więcej? Strefy kibicowania na całej trasie, koncerty, happeningi i atrakcje dla całych rodzin sportowców i kibiców w strefie biegacza.
Grupa Mlekovita dynamicznie się rozwija, utrzymując pozycję lidera rynku mleczarskiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to wyniki najbardziej prestiżowych rankingów branżowych w Polsce, w których systematycznie sięga po najwyższe laury. Jej najwyższej pozycji na krajowym rynku dowodzą wyniki najnowszego XVI Rankingu Spółdzielni Mleczarskich, w którym zwyciężyła właśnie Mlekovita.
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy została laureatem prestiżowego 16. Rankingu Spółdzielni Mleczarskich w kategorii Przedsiębiorstwo Zielonych Rozwiązań. Wyróżnienia w Rankingu prowadzonym przez Polską Izbę Mleka przyznawane są polskim firmom mleczarskim, które wyznaczają nowe standardy i kierunki rozwoju dla całej branży.
Wyniki trzeciej edycji badania oceniającego kondycję fizyczną, wiedzę i nawyki żywieniowe polskiej młodzieży są już dostępne w formie raportu #zacznijodlekkiej. Projekt został zrealizowany przez Nestlé Polska wraz z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Instytutem Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW oraz AWF w Warszawie. Celem badania była ocena wiedzy żywieniowej, sposobu żywienia oraz sprawności fizycznej dzieci i młodzieży biorących aktywny udział w programie sportowo-edukacyjnym Lekkoatletyka dla każdego!
– W lipcu 2023 r. skup mleka wzrósł +0,7% r/r, tj., +82 tys. ton; unijny skup mleka wzrósł 8. miesiąc z rzędu. W tym okresie odnotowano wzrost w 16 p.cz. W ujęciu % największe wzrosty dotyczyły EE +8,5%, RO +7,4%, CY +7,2%, a spadki HR -8,5%, MT -8,5%, EL -6,5%. Ilościowo, 3 p.cz. z największymi wzrostami: DE +58 tys. ton, PL +23 tys. ton oraz NL +21 tys. ton, a spadkami: FR -57 tys. ton, IT -10 tys. ton, HU -4 tys. ton. W okresie styczeń-lipiec 2023 r. skup mleka wzrósł w 14 p.cz.; największe procentowe wzrosty: EE +6,8%, RO 11,4, BG +6,7%, CY 7%, procentowo spadki były najgłębsze w 3 p.cz.: HU -4,2%, HR -6,2%, MT -5%. W odniesieniu do większych producentów mleka, skup mleka wzrósł w DE +2,6%, NL +2,9%, PL +2,1%, ale spadł we FR -2,3%, IT -1,1%, IE – 0,8%. Stabilizacja w ES.
W dniach 27 – 29 września 2023 r., dzięki współpracy Polskiej Izby Mleka i Międzynarodowych Targów Poznańskich, przedstawiciele firm branży mleczarskiej, nie ponosząc żadnych kosztów, uczestniczą w targach Polagra w Poznaniu.
W bieżącym roku szkolnym rozpoczął się ogólnopolski konkurs edukacyjny, przeznaczony dla szkół i placówek biorących udział w projekcie "Mamy kota na punkcie mleka". Program sfinansowany jest z Funduszu Promocji Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Uczniowie, którzy uczestniczą w tej inicjatywie wraz z nauczycielami, mają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród. Termin zgłaszania prac konkursowych mija 4 października 2023 roku.
Kaufland Card cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Program lojalnościowy, który swoją inaugurację miał w marcu bieżącego roku, zgromadził już ponad 3 mln użytkowników. Rośnie jednak nie tylko ich liczba, ale także portfolio partnerów programu. W ostatnim czasie do tego grona dołączyły cztery nowe firmy, a dotychczasowi partnerzy niezmiennie dostarczają klientom sieci Kaufland atrakcyjne oferty promocyjne.
Sieć Auchan Retail Polska niespełna dwa lata po otrzymaniu pierwszej gwiazdki Lean&Green, uzyskała jako pierwsza firma w Polsce, drugą i trzecią gwiazdkę Lean&Green. Trzecia gwiazdka została przyznana za zmniejszenie emisji CO2 w logistyce i transporcie o 35% od początku uczestnictwa sieci w programie. Tym samym sieć w wymierny sposób potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz realizacji celów z obszaru zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza redukcji śladu węglowego. Certyfikat przyznawany jest w międzynarodowym programie redukcji emisji CO2 dla sektora logistyki.
Bezpłatne porady weterynarza, behawiorysty i trenera, darmowe usługi groomera, czyli psiego fryzjera, degustacje produktów spożywczych dla pupilów, a także możliwość wsparcia schronisk – to tylko niektóre z punktów programu Dnia Zwierząt w Kauflandzie, który odbędzie się 30 września przed wybranymi sklepami sieci we Wrocławiu i w Warszawie. Wydarzenie zorganizowano z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który przypada 4 października.
Inflacja mocno weszła do restauracji z szybkim jedzeniem i wypłoszyła część klientów. Polacy w wakacje zdecydowanie ograniczyli wyjścia do pizzerii i fast foodów. Potwierdzają to wyniki badania, które zostało przeprowadzone na próbie blisko 458 tys. osób. I tak od początku czerwca do końca sierpnia br. łącznie ww. restauracje straciły rok do roku ponad 13% klientów i 14% wizyt. Skrócił się też statystyczny czas przebywania w lokalach. Do tego w analizowanym okresie badani spędzili tam średnio nieco ponad 4 godz. Ciekawe jest też to, że pizzerie odnotowały ponad 2-krotnie gorszy wynik niż fast foody. Eksperci, komentujący te dane, tłumaczą, że pod wpływem wzrostu cen konsumenci zmienili swoje zachowania. Wizyty w restauracjach stały się mniej popularne, na czym skorzystały sklepy z gotowymi daniami.
Pod koniec sierpnia platforma zakupowa wszystko.pl (należąca do Grupy Kapitałowej Comarch) nawiązała współpracę z jednym z liderów rynku operatorów logistycznych w Polsce – firmą InPost. Już niedługo sprzedający będą mogli zintegrować w serwisie dedykowany pakiet usług, a co za tym idzie – zyskać preferencyjne warunki cenowe na nadawanie paczek do klientów.
W pierwszej połowie br. wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 5,39 mld zł. To o 28,7% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. A w porównaniu do pierwszego półrocza 2021 roku ostatnio nastąpił wzrost aż o 68,9%. To wszystko dzieje się w warunkach wysokiej inflacji. Ponadto z danych resortu finansów wynika, że podatek od zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych za ostatnie 6 miesięcy wyniósł ponad 2,8 mld zł. Natomiast 1,9 mld zł to dochód ze zryczałtowanego podatku od zysków z lokat bankowych i funduszy kapitałowych. Eksperci komentujący ww. dane twierdzą, że podatek ten jest szkodliwy zarówno dla społeczeństwa, jak i dla gospodarki. Jednocześnie dodają, że w kolejnych miesiącach wpływy z tego podatku raczej będą w dalszym ciągu rosły.
Od stycznia do lipca br. do rejestru CEIDG wpłynęło 179,2 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, co oznacza niewielki spadek – o 1,2% rdr. Do tego odnotowano ponad 110 tys. wznowień, czyli o 16,6% więcej niż rok wcześniej. Wniosków dotyczących zamknięcia tego typu firm było 116,4 tys. To skok o 0,2% rdr. Z kolei najczęściej wnioskowano o zawieszenie. Takich przypadków było 201,9 tys. I tu nastąpił wzrost o 7,9% rok do roku. Pod każdym względem najaktywniejsze były podmioty niepodające miejsca wykonywanej działalności. A biorąc pod uwagę poszczególne województwa, w każdym zestawieniu na czele było mazowieckie.
Producent naturalnych suplementów diety, onesano rusza z kampanią telewizyjną i digitalową, która potrwa do 29 października br. Nowe produkty w portfolio marki będą reklamowane w kluczowych kanałach lifestyle’owych z uwzględnieniem stacji tematycznych. Bannery sponsorskie zostaną również wykorzystane w kampanii online.
W porównaniu z rokiem 1990 liczba migrantów na całym świecie wzrosła o 83,4%! W Polsce łączną liczbę imigrantów można szacować na ok. 3,5–4 mln, z czego 60–75% stanowią Ukraińcy. Zwłaszcza ostatnie lata z wojną na Ukrainie przyniosły znaczący trend wzrostowy imigracji przy jednoczesnym (powolnym) spadku emigracji.
Postępująca i coraz bardziej zaawansowana transformacja cyfrowa przedsiębiorstw dotyka także branżę faktoringową. Głównym celem digitalizacji jest zapewnienie klientom wygody oraz szybkiej i sprawnej obsługi, a samemu rynkowi wzrostu, tym bardziej że zainteresowanie usługą nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
Jesień to czas, kiedy dni stają się krótsze, a aura pogodowa nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Gdy za oknem pada deszcz, a wiatr mrozi policzki szukamy alternatyw, aby nie spędzić całych dni przed szklanym ekranem. Jak zagospodarować ten czas na kreatywnych zabawach i aktywnościach zachęcających całą rodzinę do działania? Jak obudzić w sobie wewnętrzne dziecko i wciągnąć się w niesamowitą podróż w przeszłość? Mamy kilka pomysłów!
W dniach 20-21 września w Białymstoku odbyło się 20. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Przygotowaliśmy relację z tej imprezy.
Jednym z kluczowych kierunków dla przyszłości polskiego mleczarstwa będzie zrównoważenie produkcji, jak stwierdziła Agnieszka Maliszewska. Jak wiadomo, wdrożenie zmian to nie tylko trud, ale także spore wydatki. Kto zapłaci za zrównoważenie produkcji mleka?
Większość z nas sądziło, że do wojny na Ukrainie nie dojdzie. Doszło. Po tym nastąpiła seria kolejnych kosztów jak drastyczny wzrost cen energii. Musimy nauczyć się reagować na takie wydarzenia - powiedział Paweł Gaca, prezes Spomleku podczas debaty na XX Międzynarodowym Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.
W Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, rozpoczęły się dziś targi Polagra. W uroczystym otwarciu wydarzenia uczestniczył sekretarz stanu Ryszard Bartosik.
W sklepach możemy spotkać już opakowania dostosowane do unijnej dyrektywy plastikowej. Nakrętki, których przypadkiem nie zgubimy i nie zostawimy, bo są na stałe przymocowane do opakowania.
Europejska Rada ds. Mleka apeluje do UE, aby się wreszcie obudziła i uruchomiła środki nadzwyczajne, aby zapobiec upadkowi europejskiego rynku mleka.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych podpisała umowę z Mlekovitą na dostawę produktów mleczarskich do rezerw strategicznych. Jak to wpłynie na ceny mleka?