Joanna Warecha „PGR OBRAZY... historie zlikwidowanych”

10 października 2018, w rocznicę uchwalenia ustawy o likwidacji RGR-ów w Polsce, ukazała się książka Joanny Warechy pt. „PGR OBRAZY... historie zlikwidowanych”. Jest to wzruszające podsumowanie życia tysięcy Polaków, którzy w tym świecie rodzili się, dorastali, pracowali, mieli swoje marzenia, pragnienie i codzienne obrazy. Książka uświadamia, jaki los spotkał 500 tysięcy pracowników zlikwidowanych PGR-ów. Zostawionych samych sobie. Wegetujących na peryferiach Unii Europejskiej. Niezdolnych do zmiany swojego życia. Niektórym udało się z tego świata wyrwać. Inni postanowili w nim zostać. Bo tylko jego znają. Umieją tylko czekać. Tylko na co? Warto spojrzeć na PGR oczami osoby, która choć z tego świata się wyrwała i spełniła swoje marzenia, to o nim nie zapomniała. Nie zapomniała o przeszłości.

Część dochodu z książki jest przeznaczona na stypendia dla dzieci i młodzieży z dawnych PGR-ów. Miejmy nadzieję, że książka i film przyczynią się do dyskusji i systemowych rozwiązań – czyli odszkodowań i rekompensat – dla byłych pracowników PGR-ów i ich rodzin.

Książka dostępna jest na stronie www.pgrobrazy.pl.

Joanna Warecha: Urodzona w Pasłęku. Wychowana w Państwowych Gospodarstwach Rolnych na Warmii. Dziennikarka, dokumentalistka, działaczka społeczna, matka 18 letniej córki. Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczęła w 1997 roku w Redakcji Rolnej. Od 2007 roku do 2010 była kierowniczką Informacji i Produkcji TVP Olsztyn. W 2011 roku została szefową serwisów informacyjnych w TVP Info. W 2013 roku współtworzyła kanał telewizji regionalnej, była dyrektorką ds. programowych w TVP Regionalnej. W styczniu 2017 została kierowniczką Programu Regionalnego TVP Olsztyn. Działa społecznie. Jest w dziesięcioosobowym zespole ds. sytuacji kobiet w małych miasteczkach i wsiach, powołanym jeszcze przez prof. Małgorzatę Fuszarę. REŻYSERKA FILMU DOKUMENTALNEGO „PGR OBRAZY”.