
Czy fala kradzieży w sklepach dotyczy tylko handlu?
Wzrost inflacji, a tym samym zubożenie polskiego społeczeństwa, spowodowało drastyczny wzrost kradzieży w sklepach. Ten problem typowy dla handlu, okazuje się mieć szersze znaczenie.
Wzrost inflacji, a tym samym zubożenie polskiego społeczeństwa, spowodowało drastyczny wzrost kradzieży w sklepach. Ten problem typowy dla handlu, okazuje się mieć szersze znaczenie.
Jak podało chińskie Krajowe Biuro Statystyczne (NBS) w trzecim kwartale PKB Chin wzrósł o 4,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest to wynik lepszy od 4,4%, który zakładali eksperci, ale jednocześnie wciąż pokazuje spadek kwartalnej dynamiki, bo w drugim kwartale było to 6,3% rdr. Po trzech kwartałach analitycy spodziewają się zrealizowania całorocznego celu wzrostu gospodarczego wyznaczonego przez chińskie władze. Uwagę zwraca dobra postawa konsumenta.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Grafton Recruitment, największym wyzwaniem dla 53% pracodawców z branży przemysłowej jest pozyskanie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Mleczarstwo jest sektorem, gdzie potrzeba specjalistycznych umiejętności i wiedzy. Z tego względu problemy rynku pracy dotykają sektor mleczny szzególnie.
Od kilku tygodni toczy się spór o import ukraińskiego zboża. Polska nie chce wpuszczać do siebie dużo tańszego zboża z Ukrainy, które niszczy polski rynek. Ukraińcy odgrażają się odwetem. Czy mleczarstwo dostanie rykoszetem?
Od roku systematycznie spadają ceny mleka. Równocześnie drastycznie rosną koszty jego produkcji. Gdzie jest punk krytyczny rozwarcia nożyc cenowych?
Według najnowszych badań, aż 2/3 Polaków może odczuwać symptomy wypalenia zawodowego, a 75% wskazuje na wzrost stresu w życiu codziennym. Dużą rolę w narastaniu problemów psychicznych związanych z pracą odegrała zmiana jej modelu i czasu trwania, a w konsekwencji zaburzenie równowagi pomiędzy obowiązkami zawodowymi, a życiem prywatnym.
Sytuacja na rynku pracy jest odbiciem ogólnej sytuacji gospodarczej kraju i danego regionu. Mimo słabych prognoz gospodarczych i pesymizmu biznesu, wygląda na to, iż rynek pracy ma się całkiem dobrze. Prawie w całym kraju zaczyna brakować rąk do pracy na stanowiska produkcyjne i w magazynach, a także osób do wykonywania podstawowych zajęć w przemyśle, handlu i logistyce.
Mlekovita przejmuje właśnie kolejną małą spółdzielnię mleczarską. Przejęcie ma m.in na celu zapobieżenie w dalszej perspektywie ryzyku niewypłacalności i utracie miejsc pracy w OSM w Miechowie w związku z pogarszającymi się wskaźnikami ekonomicznymi. Sytuacja ta wskazuje, że coraz więcej małych i średnich firm ma problemy finansowe. Są one często wynikiem nieterminowego regulowania należności przez ich kontrahentów.
Coraz więcej mówi się o rozwoju i zastosowaniu sztucznej inteligencji (AI). – Rozwój sztucznej inteligencji widoczny jest już niemalże w każdym sektorze gospodarki. Rozwój tego narzędzia nie ominął branży spożywczej i na pewno nie ominie w przyszłości sektora mleczarskiego.
W przestrzeni medialnej i biznesowej wiele mówi się ostatnio o opakowaniach. Dominuje temat systemu kaucyjnego. Kwestie rozmiaru opakowań pozostają tym samym w cieniu, choć to poważne zagadnienie.
Minęło już pół 2023 roku. Czas ten był bardzo burzliwy w polskim sektorze mlecznym. Głównymi tematami były ceny energii, spadające ceny mleka oraz wynikające z dwóch pierwszych – przejęcia.
Rząd postanowił stworzyć Fundusz Ochrony Rolnictwa, który miałby za zadanie wypłacanie rekompensat rolnikom, którzy nie dostali zapłaty od podmiotów skupujących produkty rolne. Pomysł jednak od początku budzi wiele kontrowersji i wątpliwości.
Mówienie o kryzysie w mleczarstwie jest banałem. Co kilka lat, na fali cykli koniunkturalnych mleczarstwo dotyka kryzys, z którego potem bezproblemowo wychodzi i czeka na czas hossy. Teraz jest inaczej.
W sklepach jest drogo. W Polsce mamy jedną z najwyższych inflacji w Europie, a ceny żywności wzrosły znacznie ponad inflację. To wszystko wpływa na popyt wewnętrzny i spadki sprzedaży.
Mimo kryzysu oraz masowego napływu do Polski Ukraińców, wiele firm ma poważne problemy z pozyskaniem pracowników. Potwierdza to badanie wykonane przez Agencję pracy natychmiastowej Tikrow, w którym aż 88% badanych przedstawicieli HR i biznesu przyznało, że w ich firmach w ciągu roku brakuje pracowników na stanowiskach niewymagających specjalistycznych kompetencji.
Praca w przemyśle spożywczym, a w mleczarstwie w szczególności, ma swoja specyfikę. Z jednej strony stale potrzeba pracowników produkcyjnych, ale rośnie zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów. Ci, z kolei, w coraz większym stopniu chcą wykorzystywać możliwości, jakie dają nowoczesne technologie i chcą pracować zdalnie.
Do unijnego prawodawstwa zostały wprowadzone pojęcia Europejskich Rad Pracowniczych (ERZ) oraz tzw. Sygnalistów. Teraz mają one zostać implementowane w systemach krajowych, w tym oczywiście polskim. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie ich w życie i organizacja tychże w przedsiębiorstwach. Czym są zatem Europejskie Rady Pracownicze oraz sygnaliści?
Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już rok. Wiele rzeczy się w tym czasie zmieniło i odcisnęło swoje piętno na branży mleczarskiej, jak i na całej gospodarce.
Mimo zapewnień polityków, rozmaitych płatnych ekspertów i ekonomistów, kryzys staje się coraz bardziej odczuwalny w naszym kraju. Wiele firm, szczególnie małych i lokalnych, kończy działalność z powodu gigantycznych rachunków za energię, a ceny w sklepach rosną praktycznie z tygodnia na tydzień. Z drugiej strony Polacy słyszą zapewnienia, że inflacja spadnie, a Polskę kryzys ominie. Jakie w tej sytuacji nastroje mają konsumenci?
Koniunktura gospodarcza w Polsce – wbrew zapewnieniom rządu – spada, coraz więcej firm ogłasza upadłość, rosną koszty energii, a społeczeństwo ubożeje. Dodatkowo wolna konkurencja jest systematycznie ograniczana przez nadmiar regulacji. Jak w tych warunkach polskie firmy widzą swoją przyszłość?
Miniony rok był bardzo dobry dla polskiego mleczarstwa. Zadowoleni byli rolnicy – producenci mleka, jak i przetwórcy. Mimo to, na rynku widać nadchodzące zmiany.
Miniony właśnie rok 2022 był generalnie dobry dla polskiego mleczarstwa. Było kilka głośnych i ważnych wydarzeń, ceny mleka i produktów mlecznych były rekordowo wysokie, a mleczarnie miały doskonałe przychody. Równocześnie, sektor doświadczył znacznego wzrostu cen energii, a na horyzoncie widać już oznaki bessy.
W dniach 7-8 listopada 2022 w warszawie odbyło się XV Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Mimo, że nie było oddzielnej debaty poświęconej branży mleczarskiej, to jej głos był obecny.
Tradycyjnie po uroczystości otwarcia targów Mleko-expo w Warszawie odbyła się konferencja prasowa. Gościem honorowym był Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
W wielkich bólach powstaje w Polsce projekt systemu kaucyjnego. Warto zapoznać się z kilkoma wybranymi propozycjami rozwiązań, które mogą dotyczyć branży mleczarskiej.
Ceny energii spędzają sen z powiek zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom. Ostatnio odbyło się Forum Energii ZPP. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele różnych sektorów. Uczestnicy przedstawili problemy swoich branż, a także swoje oczekiwania.
Dom powinien kojarzyć się z bezpieczeństwem, ale z danych pogotowia ratunkowego wynika, że niestety to właśnie tam najczęściej dochodzi do sytuacji wypadkowych. Odkąd praca zdalna stała się normą, często wypadki w domu są traktowane jako wypadki przy pracy.
„Rzeczpospolita" opisała plany rządu, według których każda duża firma miałaby zapłacić podatek od nadzwyczajnych zysków. 50-proc. podatek miałby objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa, spółki energetyczne i banki, ale po prostu wszystkie firmy – włącznie z prywatnymi – zatrudniające powyżej 250 osób. Przypomnijmy, ile polskich mleczarni zatrudnia ponad 250 osób?
Zwolennicy żywności ekologicznej czy wegańskiej to przede wszystkim lidzie młodzi. Niestety coraz więcej z osób z Pokolenia Z i Millenialsów rezygnuje z konsumpcji produktów mlecznych. Decydujące są tu motywacje ideologiczne, środowiskowe i wreszcie zdrowotne. Jak zatem trafiać z przekazem promocyjnym do młodych?
Wraz z coraz większą presją ruchów związanych z ekologią, a nawet rozwojem ekoszaleństwa, które chce zniszczyć rolnictwo, w tym mleczarstwo w Holandii, rośnie presja ze strony producentów tzw. „mleka roślinnego” i związanego z tym produktem lobby.
W czerwcu Parlament Europejski przegłosował ograniczenie dopuszczalnej emisji CO2 przez nowe samochody. Oznacza to, że od 2035 roku nie będzie można już kupić na terenie Unii Europejskiej samochodów z napędem spalinowym.
Inflacja niszczy oszczędności, płace nie rosną i zmniejsza się liczba nowych ofert pracy – czyli gospodarka zwalnia. Polacy dostrzegają nadchodzący kryzys i czują się tym coraz bardziej zestresowani.
Ceny energii elektrycznej biją kolejne rekordy. Rząd próbuje tłumaczyć to inflacją, rosyjską agresją na Ukrainę, czy kosztem surowców. Jednak po dokładnej analizie trudno jest uzasadnić tak wysokie podwyżki tylko tymi czynnikami.
Ceny energii elektrycznej biją kolejne rekordy. Rząd próbuje tłumaczyć to inflacją, rosyjską agresją na Ukrainę, czy kosztem surowców. Jednak po dokładnej analizie trudno jest uzasadnić tak wysokie podwyżki tylko tymi czynnikami.
Wybuch wojny na Ukrainie zburzył spokój w Europie. Wojna zakłócił eksport towarów rolno-spożywczych i ograniczyła podaż zbóż. Z drugiej strony Unia Europejska z uporem godnym lepszej sprawy dąży do ograniczenia produkcji żywności w Unii za sprawą Zielonego Ładu. Co nas – konsumentów i producentów żywności – czeka?
Nie trzeba być ekspertem czy analitykiem, aby dostrzec drastyczny wzrost cen. Dla młodych ludzi poziom inflacji jest największy w ich życiu. W kwietniu według danych GUS wskaźnik wzrostu cen wyniósł 12,4% i już po raz drugi z rzędu okazał się wyższy od prognoz rynkowych. Inflacja w Polsce złamała kolejną barierę i nie zamierza się zatrzymać.
Nawet o ponad 50% mogą w 2022 roku wzrosnąć w Polsce ceny opakowań kartonowych. Przyczyną są pozrywane łańcuchy dostaw, wzmożony popyt oraz rosnące ceny energii i surowców.
W dniach 25-27 kwietnia w Katowicach odbył się XIV Europejski Kongres Gospodarczy. Uczestniczyli w nim najważniejsi przedstawiciele polityki, biznesu, samorządów. Wśród ponad 200 debat, było kilka poświęconych branży spożywczej i handlowi.
Wojna na sąsiedniej Ukrainie niesie za sobą coraz szersze i liczniejsze konsekwencje społeczne, polityczne i gospodarcze. Bez wątpienia również polski rynek, w tym przemysł spożywczy, jest pod silnym wpływem bieżących wydarzeń, które zmieniają dotychczasowe prognozy zarówno rozwoju firm, zachowań konsumenckich jak i nastrojów społecznych.
Od 24. lutego do 20 marca Polski wjechało z Ukrainy 2 080 978 osób napisała na Twitterze Straż Graniczna. Z kolei w tym czasie w przeciwnym kierunku – z Polski do Ukrainy wyjechało 253 tys. osób. Tak to wpłynie na rynek pracy?
Drugi z jeźdźców apokalipsy ukazał się w tłusty czwartek. Po zarazie zaczęła się wojna. Wprawdzie nie u nas, ale na tyle blisko, że nawet optymistyczne jej zakończenie będzie miało dla Polski poważne skutki.
Wojna na Ukrainie ma nową, niespodziewaną konsekwencję – pracujący w Polsce Ukraińcy porzucają miejsca pracy i wracają walczyć o swój dom. Oczywiście jest to postawa godna najwyższego uznania, o tyle rodzi poważne problemy w przedsiębiorstwach, gdzie byli zatrudnieni.
W tłusty czwatrek, 24. lutego br., Rosja zaatakowała Ukrainę. Bliski i od dawna niewidziany w Europie konflikt zbrojny wywołał szok. Dla wielu branż i firm to zapowiedź prawdziwych kłopotów. Jak zatem ta bliska wojna może dotknąć mleczarstwo?
Miniony rok był trudny dla małych i średnich przedsiębiorstw. Doświadczyły perturbacji związanych z pandemią, ale także znalazły się w jeszcze większym stopniu na celowniku cyberprzestępców. W efekcie w 2021 roku co czwarta firma MSP na świecie doświadczyła przynajmniej jednego cyberataku, a skala utraconych korzyści dla każdej z zaatakowanych firm wyniosła ok. 146 tys. dolarów czyli blisko 600 tys. zł – wynika z badania Coleman Parkes Research, które zostało zrealizowane wśród osób zarządzających obszarem IT w 400 firmach z sektora MSP w USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Szwecji we wrześniu 2021 roku.
Rząd zapowiada obniżenie do zera stawki podatku VAT na wybrane artykuły spożywcze. Ma to być sposób na walkę z inflacją. Czy ten ruch spełni oczekiwania?
Po arcytrudnym 2020 i wyboistym 2021 roku, aż strach myśleć co przyniesie 2022 rok. Nie mniej warto zebrać rozmaite prognozy i ryzyka. Ich znajomość pomoże chociaż mentalnie przygotować się na nie.
Większość firm zapowiada podwyżki płac, jednak nie wynikają one z lepszej kondycji przedsiębiorstw, a z presji inflacyjnej.
Analitycy ubezpieczyciela należności Coface w ostatnim raporcie wskazali na widoczne coraz mocniej spowolnienie gospodarcze w Chinach. Może ono wpłynąć na całą światową gospodarkę, w tym także polskie mleczarstwo.
W dniach 8-9 listopada w Warszawie odbyło się Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Nie zabrakło na nim przedstawicieli branży mleczarskiej.
Parlament Europejski przyjął europejską strategię Od Pola do Stołu. Nasze i europejskie rolnictwo czekają poważne zmiany.
Jak podał GUS, inflacja w październiku wyniosła 6,8% rdr., gdy jeszcze we wrześniu wynosiła 5%. Zdaniem ekonomistów, w najbliższych miesiącach wskaźnik CPI przebije 7%. Taki wzrost inflacji nie pozostaje bez wpływu zarówno na producentów i przetwórców mleka, jak i na handel i zwykłych konsumentów.
Wraz ze zmieniającym się światem, zmienia się także świat biznesu, więc i marketingu. Spada znaczenie klasycznej reklamy, a na czoło wysuwają się media społecznościowe. Nawet tutaj idzie nowe. Specjaliści dostrzegają początek schyłku Facebooka, a powstają nowe social media i platformy. Jedną z nich jest chiński TikTok.
8 września br. rząd przyjął projekty reform w ramach Polskiego Ładu, które zdaniem premiera Morawieckiego oznaczają historyczną obniżkę podatków. Jednak opinie w tej sprawie są podzielone.
Kim lub czym jest klasa średnia? O cenie skupu mleka decydują średnie gospodarstwa. O tym czym jest społeczeństwo, jakie ono jest, oraz czy w ogóle można mówić o społeczeństwie czy o zbieraninie ludzi zamieszkujących dany teren – decyduje klasa średnia.
W Polsce od 2017 roku usankcjonowania i dozwolona prawnie jest rolniczy handel detaliczny (RHD).