Tik tok, tik tok, tik tok

Wraz ze zmieniającym się światem, zmienia się także świat biznesu, więc i marketingu. Spada znaczenie klasycznej reklamy, a na czoło wysuwają się media społecznościowe. Nawet tutaj idzie nowe. Specjaliści dostrzegają początek schyłku Facebooka, a powstają nowe social media i platformy. Jedną z nich jest chiński TikTok.

TikTok jest chińską platformą dla krótkich filmów nagrywanych za pomocą urządzeń mobilnych. Użytkownicy TikToka cenią kreatywność i dobrą zabawę – 75% odwiedza platformę w poszukiwaniu rozrywki. Istotne są dla nich także treści związane z markami, które w autentyczny sposób łączą ze społecznością platformy. Za tym, że warto w działaniach marketingowych marek postawić na TikToka przemawia także fakt, że jego społeczność jest otwarta na treści reklamowe, co potwierdzają badania – aż 57% badanych użytkowników TikToka przyznało, że dokonało zakupów po tym jak zostali do tego zachęceni na platformie.

Najważniejsze w zwiększaniu sprzedaży jest podejście zakładające regularną komunikację organiczną połączoną z działaniami płatnymi na platformie. TikTok to efektywne miejsce dla biznesu, bez względu na jego branżę czy skalę działania. Jak wskazuje raport opublikowany przez firmę Nielsen – TikTok ma dwukrotnie większą efektywność sprzedażową niż inne platformy, a jego unikatowa społeczność pozwala na dotarcie do nowej grupy konsumentów, a ROAS (zwrot z nakładów na reklamę) jest o 14% wyższy w porównaniu do innych mediów.

Branża spożywcza robi TikToki

Polska branża spożywcza postanowiła wykorzystać potencjał tej platformy społecznościowej. Specjaliści uważają, że do uzyskania popularności na TikToku, potrzebne jest połącznie TikTok Challenge, współpracy z influencerami oraz krótkie i zabawne formy. – Część marek z kategorii FMCG działa na TikToku bardzo aktywnie, wykorzystując różne formy obecności – od aktywacji z influencerami, przez prowadzenie własnych profili, po wykorzystywanie formatów reklamowych. Obserwować można duże natężenie tych aktywności, zwłaszcza w kategorii napojów, które chyba jako pierwsze zagościły na polskim TikToku – mówią Magdalena Bliżniak i Magdalena Wysocka, team TikTok & Young Creators agencji GetHero.

Potencjał TikToka już zaczęły wykorzystywać polskie firmy i marki. Jedną z pierwszych są Lody Koral. Marka w 2020 roku zorganizowała TikTok Challenge #zawszejestpora. Podjęto współpracę z influencerami, którzy nagrali filmy z produktami Lodów Koral. To oczywiście spowodowało zasięg liczony w milionach i tysiące pozytywnych komentarzy. W tym roku po sukcesie lodów Ekipa, na TikToku pojawiło się kilkanaście nieoficjalnych kont z tą nazwą, których właściciele chcieli wykorzystać modę i wypromować swoją twórczość. Od dawna na TikToku działa także marka Tymbark. Ma prężnie działające konto i zaprasza tiktokowych twórców do działania i ustanawia challenge. Marka jest popularna wśród młodzieży i ma już ponad 87 tys. obserwujących.

Interesujący jest także case study sera feta z USA. Z początkiem 2021 r. na TikToku w USA na popularności zaczął zyskiwać przepis na zapiekany makaron z pomidorami i serem feta. Jak podał serwis marketingprzykawie.pl, zainteresowanie jest tak duże, że w niektórych miejscach brakuje już tego greckiego produktu. W połowie lutego feta była numerem 1 wśród wyszukiwanych haseł w aplikacji Instacart służącej do dostarczania artykułów spożywczych. Jak podaje serwis The Charlotte Observer, w lokalnych sklepach tymczasowo brakuje fety. Popyt wzrósł o 200% – powiedziała Danna Robinson, rzeczniczka sieci marketów Harris Teeter, która ma ponad 230 sklepów w siedmiu stanach.

Jak to działa

Jak działać na TikToku? To nie serwis z reklamami – trzeba robić Tik Toki. Czyli? Krótkie filmiki reklamowe nie powinny być więc materiałami promocyjnymi przeniesionymi z YouTube’a czy telewizji. Obecnie sztandarowym produktem TikToka jest Hashtag Challenge, który bazuje na skłonności użytkowników do dzielenia się i tworzenia nowych treści. Marka tworzy własny hashtag, który ma własną stronę, a dodatkowo jest promowany na liście popularnych hashtagów. – Aktualnie to TikTok wyznacza trendy, a giganci jak Instagram czy YouTube, starają się za nim nadążyć, proponując własne wariacje na temat krótkich form video – podkreślają Magdalena Bliżniak i Magdalena Wysocka, team TikTok & Young Creators agencji GetHero.

Sylwia Chada, General Manager, Tik Tok CE podzieliła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021 w Katowicach wiedzą na temat użytkowników platformy społecznościowej TikTok. Mówiła m.in. o tym, czym różni się działalność tikTokerska od influencerskiej. – Młode pokolenie jest wymagające wobec współczesnej reklamy, a tradycyjnej jej formie przestano ufać. Influencer marketing to przyszłość promocji wszelakich marek – mówiła Sylwia Chada. – TikTokerzy różnią się od klasycznych influencerów tym, że są bardziej wyluzowani, autentyczni i dzięki temu budują społeczności wokół określonych hasztagów (m.in. swoich zainteresowań). W związku z tym, jednym z wyzwań dla administratorów platformy jest kontrola pojawiającego się kontentu, aby rzeczywiście był on autentyczny i bezpieczny – dodała.

Podkreśliła znaczenia autentyczności, która sprawdza się w długofalowych interakcjach. – 75% użytkowników TikToka jeżeli coś kupiło zgodnie z poleceniem na platformie, to dlatego, że traktuje to jako poradę od najlepszego przyjaciela. To oznacza ogromną odpowiedzialność zarówno po stronie TikTokera jako osoby która reklamuje dany produkt, jak i reklamowanej firmy. Myślę, że jest ona po prostu odpowiedzią na wymogi społeczeństwa – powiedziała General Manager, Tik Tok CE.

Jak zaznaczyła, General Manager, Tik Tok CE, w ostatnich miesiącach dokonała się istotna zmiana sposobu korzystania z mediów społecznościowych, co w dużej mierze jest konsekwencją pandemii koronawirusa. Wobec pojawiających się wyzwań, kluczową rolę ogrywa odpowiednia edukacja. – Ten rynek jest bardzo mocno nieuregulowany. Jest wiele pseudoagencji czy znajomych influencerów, próbujących zrobić biznes (na influencerach – red.) i to stwarza ogromne ryzyko. Stąd też uważam, że cała branża reklamowa powinna wziąć odpowiedzialność i zacząć od edukacji – przekonywała Sylwia Chada. Przyznała, że pandemia, która w marcu 2020 r. zatrzymała nas w domach spowodowała ogromny rozwój tej części marketingu. – Zmiany, które zaszłyby na przełomie 12 lat, zaczęły funkcjonować w ciągu 1,5 roku. Najmłodsze pokolenie i nie tylko, jest bardzo wymagające wobec współczesnej reklamy, a tradycyjnej jej formule po prostu przestano ufać. Influencer marketing to niewątpliwe przyszłość promocji wszelakich marek – dodała Sylwia Chada.