Żywność Barwiąca - Kolory Tworzone Naturą. Nowa Propozycja Zentis

Coraz wyraźniej zarysowuje się trend wyboru na żywności, która pozbawiona jest dodatków oraz jest jak najmniej przetworzona. Część osób woli zapłacić więcej za produkty lepszej jakości, w których składzie nie znajdzie się barwików sklasyfikowanych pod numerami ‘E’. W ten nurt idealnie wpasowuje się koncept żywności barwiącej. Aby lepiej zrozumieć, na czym polega jej fenomen, należy zacząć od odpowiedniego zdefiniowania tego pojęcia. Żywność barwiąca to składnik żywności, który pochodzi z jadalnych części roślin, owoców, warzyw lub alg. Surowce poddaje się procesowi fizycznej obróbki, w tym ekstrakcji, która prowadzona jest w sposób nieselektywny tzn., że właściwości surowców zostają zachowane w produkcie końcowym. Ma to na celu zachowanie w naszej żywności barwiącej nie tylko pigmentu ale również całej matrycy makro składników, występujących w bazowym surowcu. Sam proces ekstrakcji nieselektywnej, polega na wydobyciu z rośliny za pomocą wody wszystkich rozpuszczalnych składników, w tym także pigmentu. Łagodne warunki przetwarzania również pomagają zachować wszystkie właściwości danego surowca jak m. in. pigment i aromat.

Czytaj więcej

Inteligentny sposób na ograniczenie strat mleka w mleczarniach

Rosnące koszty wynikające z inflacji i zwiększony nacisk na redukcję emisji dwutlenku węgla sprawiają, że zarządzanie stratami produktów jest ważniejsze niż kiedykolwiek w zakładach mleczarskich. Jedną z głównych przyczyn tych strat jest niewłaściwe ustawienie czasu lub innych parametrów procesu, co powoduje, że wiele cennych produktów mlecznych jest niepotrzebnie wypłukiwanych wraz ze ściekami. Unikalna technologia Collo liquid fingerprint rozwiązuje ten problem, wykrywając w czasie rzeczywistym każdy rodzaj cieczy w rurach, oferując łatwy sposób optymalizacji produkcji i zmniejszenia strat produktów.

Czytaj więcej

Jogurt

O jogurcie, jego historii, właściwościach i produkcji mówi dr Tomasz Ziółkowski z firmy CSK FOOD ENRICHMENT.

Czytaj więcej

Jogurt, kefir, zsiadłe mleko

Czym się od siebie różnią: jogurt, kefir i zsiadłe mleko wyjaśnia dr inż. Maria Baranowska z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Czytaj więcej

Serwatka możliwości

Whey over the years has become a valuable raw material for the food industry. Its individual ingredients, such as whey proteins, vitamins and minerals, have a positive impact on the health of the consumer. In addition, whey proteins serve a number of technological functions: they improve the texture and appearance of the finished product, stabilize foams, etc. On the Polish and foreign markets you can find many whey-based products.

Czytaj więcej

Konferencja Lekarzy Alergologów

Piotr Zgórzyński z CSK Food Enrichment Poland wziął udział w Konferencji Lekarzy Alergologów w Łodzi. Mówiono na niej między innymi o mleku i produktach mlecznych oraz ich wpływie na organizm człowieka.

Czytaj więcej

Nabiał a choroba Hashimoto

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, wieloletni pracownik naukowy i kierownik Zakładu Upowszechniania Wiedzy o Żywności i Żywieniu w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie, mówi o diecie w chorobie Hashimoto.

Czytaj więcej

Wapń co ważniejsze: ilość czy biodostępność?

Prof. dr hab. Grażyna Cichosz, dr inż. Marika Bielecka,
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Od dawna wiadomo, że w diecie człowieka nie ma lepszego źródła wapnia niż mleko i produkty mleczarskie, a zwłaszcza sery dojrzewające. Mimo to popularyzowane są teorie, że wapń jest niezbędny wyłącznie w diecie dzieci, a mleko obecne w diecie dorosłych „wypłukuje wapń z kości”. Opublikowane w ostatnim czasie opracowania epidemiologiczne dowodzą, że proporcjonalnie do konsumpcji mleka wzrasta ryzyko zwapnienia tętnic, zawału serca, raka prostaty. W badaniach tych nie uwzględniono czynników ograniczających biodostępność wapnia z diety, dlatego warto zastanowić się nad przyczyną uzyskiwanych wyników, a także wiarygodnością podobnych opracowań.

Czytaj więcej